Euro
9.4872
-0.39%
Dolar
7.966
-0.49%
Altın
463.96
-0.27%
Borsa
1.337
1.2%
Bitcoin
152.791
4.87%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Uygunsuz etleri pizza ile elden çıkarıyorlar

  Siz pizza yediğinizi sanıyor olabilirsiniz ama aslında yediğinizin tam olarak ne olduğunu biliyor musunuz?
  • 07.10.2013 - 07:51
  Uygunsuz etleri pizza ile elden çıkarıyorlar

  Uygunsuz etleri pizza ile elden çıkarıyorlar #1

  Gıda Bakanlığı’nın Et ve Et Ürünleri Tebliği ile birlikte 2012 yılı sonunda sucuk ve sosislerde karışım et kullanımına yasak geldi. Ardından sucuk fiyatları tavan yaptı.

  MALİYET AZALSIN DİYE DOLDUR İÇİNE NE VARSA

  Zaman Gazetesi'nin haberine göre, son günlerde bazı firmalar yüzde 30’a varan indirime gitti. Pizza ve pidecilere özel hazırlanan sucukların içinde maliyeti ucuzlatmak için çok sayıda karışımın kullanıldığı tespit edildi.

  Bir firmanın, kemiklerin üzerinde kalan et dokusunun mekanik olarak ayrıştırılması ile elde edilen ve MDM olarak adlandırılan etleri kullandığı ortaya çıktı. Ete geçen kemik parçacıkları ve yumuşak dokudan dolayı MDM etlerin yüksek oranda kalsiyum içerdiği ve bazı hastalıklara yol açtığı belirtiliyor. Daha ucuza mal edilmek için hilelere başvurulan bu tür özel ürünler doğrudan vatandaşa satılmıyor. Ancak hazır pizza ve pideler olmak üzere restoran, lokanta, büfelerde pişirildikten sonra servis ediliyor. Bu şekilde son üründe yapılan analiz ile uygunsuz tespitin de önüne geçilemiyor. Ancak sucuk üreticisinin veya bunu kullanan firmaların depolarından numune alınarak yapılan analizler ile tespit sonucu ortaya çıkıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir