Euro
10.9039
0.49%
Dolar
9.3538
0.25%
Altın
533.79
0.75%
Borsa
1.418
0%
Bitcoin
582.478
0.57%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Uyku apnesi kadınlarıda da görülüyor

  Çoğunlukla erkeklerde gözüken uyku apnesi, kadınların da sorunu oluyor. Bu hastalık bir çok kazaya yol açabiliyor.
  • 24.11.2012 - 15:49
  Uyku apnesi kadınlarıda da görülüyor

  Uyku apnesi kadınlarıda da görülüyor #1

  Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neşe Dursunoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''uyku apnesi'' hastalığın genel olarak, nefes durmasına neden olarak uyku bölünmeleri ve horlama şeklinde görüldüğünü ancak yaptıkları laboratuvar çalışmalarında, hastalığın kadınlarda farklı belirtilerle de kendini gösterebildiğini tespit ettiklerini kaydetti.

  KADINLARDA DA GÖRÜLÜYOR

  Dursunoğlu, bu hastalıkla ilgili çalışmalar dünyada hep erkekler üzerinde yapıldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti: ''Oysa bu rahatsızlık, kadınlarda da görülüyor. Ancak kadınların hayatlarında, uykularının bölündüğü birçok dönem var. Kadınlarda adet görmeyle birlikte başlayan çok farklı uyku bozuklukları olabilir. Yine 9 ay gebelikte yaşanan çok farklı uyku dönemleri var. Emzirme döneminde en az 24 ay uykusuzluk ve uyku bölünmeleriyle başlayan uyku bozuklukları dönemi var. Kadının hormonal seyri dalgalanmalarla seyrettiği için uyku seyri de dalgalanmalarla seyrediyor ve uyku apnesi fark edilemeyebiliyor''

  BİRÇOK İŞ VE EV KAZASINA NEDEN OLABİLİYOR

  Uyku apnesinin, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilediği gibi kazalara da yol açmasıyla tehlikeli durumlara neden olabildiğine işaret eden Dursunoğlu, ''Uyku apne sendromunun kadınlarda da olabileceğini unutmamalıyız. Kadınlarda fark edilemeyen uyku apne sendromu, birçok iş ve ev kazasına davetiye çıkarıyor. Bu sorunu yaşayan kadınlar bazen gündüz iş yaparken uyku hali geldiğini için ocakta yemek unutup yangınlara sebep olabilir, elini kesebilir, sigara içiyorsa elinde sigarayla uyuyup kalabilir'' diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir