Euro
10.0583
0.74%
Dolar
8.3418
0.44%
Altın
479.25
0.57%
Borsa
1.345
1.1%
Bitcoin
409.490
-7.73%
18ºC
İstanbul
Çok bulutlu 18 C

  Uzun süre klimalı ortamda çalışanlar dikkat

  Özel Kadıoğlu Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Zafer Özgün, ofis çalışanlarını uyardı!
  • 27.08.2013 - 10:57
  Uzun süre klimalı ortamda çalışanlar dikkat

  Uzun süre klimalı ortamda çalışanlar dikkat #1

  Birçok kişinin tatillerini bitirip iş yerine döndüğü, sıcak havaların devam ettiği bu günlerde baş, boyun ve sırt ağrıları yaşamamak için ofislerde uzun saatler çalışanlarının dikkat etmesi gerekiyor.

  Günde en az 8 saat oturarak çalıştığımızı göz önünde bulundurursak, çalıştığımız süreçte her saat başı 5 dakika ayağa kalkıp hareket etmek gerekiyor. Eğer böyle bir şansınız yok ise oturduğunuz yerde esneme/gevşeme hareketleri yapmalıyız. Böylece hareketsizliğin sebep olduğu kas hastalıklarını engellemiş oluruz. Çalıştığımız bilgisayar ekranının görme hizasının üstünde olmasına da önem vermeliyiz. Aksi halde boyun ve sırt ağrıları ile karşı karşıya kalabiliriz.

  Sıcak havalarda sıvı tüketiminin öneminden de bahseden Dr. Özgün "Yazın sıvı kaybı çok yaşanır, bu sebeple kilomuza uygun sıvı tüketmemiz gerekiyor. Su ve mineralden zengin sıvılar tüketmek, hem yaz aylarında kaybettiğimiz sıvıyı geri almamızı sağlar, hem de su tüketimi eksikliği sebebiyle yaşanan kramp, baş ağrısı ve eklem ağrılarını engeller."

  KLİMALARA DİKKAT

  Klimalar havayı kuruttuğu ve normalden fazla soğuk olduğu için birçok hastalığa sebebiyet verebiliyor. Öncelikle klimaların düzenli bakımının yapıldığından emin olmamız gerekiyor.

  Unutmamalı ki bakımı yapılmayan klimalar enfeksiyon ve belirtileri yüksek ateş ve kırgınlık olan hastalıklara (lejyoner hastalığı gibi...) sebep olabiliyor. Bu belirtilerde mutlaka uzman hekime başvurmak gerekiyor.

  Terli halde direkt klimaya maruz kalmamak, ofiste bir ceket bulundurmak ve belirli aralıklarla doğal hava almak klimaların zararlı etkilerini biraz olsun azaltmaya öneri olabilir.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir