Petrol
112.53
2.25%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
361.276
0.29%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Varis tedavinizi yaz gelmeden yaptırın

  Uz. Dr. Tuğba Türe, varis oluşumu ve tedavide dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.
  • 25.03.2013 - 10:49
  Varis tedavinizi yaz gelmeden yaptırın

  Varis tedavinizi yaz gelmeden yaptırın #1

  Sağlık ve estetik görünüm açısından sorun oluşturan varislerden kurtulmanın en etkili yollarından biri lazer tedavisidir. Uygulama alanının güneşten korunması gerektiği için bu tedavinin yaz ayları gelmeden yaptırılması gerektiğini belirten Memorial Şişli Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Tuğba Türe, varis oluşumu ve tedavide dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

  VARİS, BACAKLARDA ŞİŞLİK VE UYUŞMAYA SEBEP OLABİLİR

  Toplardamarlardaki yetmezlik sonucu bacaklarda ve yüzde ortaya çıkan, "varis" adı verilen kılcal damar genişlemeleri, hem sağlık hem de estetik görünüm açısından olumsuz tablolara neden olabilmektedir. Çoğu zaman bacaklarda şişlik, ağrı, karıncalanma, uyuşma, çabuk yorulma gibi giderek artan şikayetlere yol açan kılcal varisler, günümüzde lazer teknolojisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir.

  Toplardamar sistemi, cildin yüzeyinde ince damarlar vasıtasıyla hemen her alana dağılmaktadır. Yeterince iyi çalışamayan sistem zaman içerisinde bacaklardaki yüzeysel damarlarda morumsu bir renkle belirgin hale gelebilmektedir.

  FAZLA KİLOLAR VE HAREKETSİZLİK VARİS NEDENİ

  Varislerin oluşumunda en önemli faktör genetik yatkınlıktır. Kadınlarda erkeklerden fazla görülür. Hamilelik, aşırı kilo, hareketsizlik, sürekli oturmak, çok dar giysiler giymek venöz sistemin çalışmasını kötü yönde etkilemekte yani varise neden olmaktadır.

  LAZERLE VARİS TEDAVİSİNİ UZMANINA YAPTIRIN

  Lazerle varis tedavisi, uzun yıllardır kullanılmakta olan ve giderek yaygınlaşan bir yöntemdir. Ayrıca, uzman hekimler tarafından uygulandığında oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır ve hasta memnuniyeti yüksektir. Varis tedavileri, genişlemenin görüldüğü damar tipine göre belirlenir. Ameliyat, skleroterapi (köpük tedavisi), lazer uygulamaları birbirlerinin yerine kullanılabilecek tedavi seçenekleri değildir. Öncelikle hangi tedavinin için uygun olduğunun doktorunuz tarafından belirlenmesi gerekmektedir.

  TEDAVİ SÜRESİ UYGULAMA ALANININ GENİŞLİĞİNE BAĞLIDIR

  Lazer tedavisi çok geniş olamayan mor-kırmızı renkli yüzeyel damarların tedavisinde en uygun yöntemdir. Tedavi süresi uygulama alanını genişliğine bağlıdır. 1. seansın ardından en az 2 ay beklenilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda bu bekleme süresi 6 aya kadar uzayabilmektedir. 3. seans uygulanmasına genellikle ihtiyaç duyulmamaktadır.

  GÜNEŞ O BÖLGEDE LEKELENMELERE NEDEN OLABİLİR

  Uygulama için herhangi bir hazırlık sürecine ihtiyaç duyulmamaktadır. Yapıldıktan kısa süre sonra hasta işine dönebilir ve günlük aktivitelerine devam edebilir. Yaklaşık 2 hafta kadar kızarıklık ve morlukların devam etmesi normaldir. Güneş gören uygulama alanlarında leke oluşmaması için lazer yaz aylarında uygulanmamaktadır. Bronz cilt için de aynı durum geçerlidir. Güneş temasından 2 ay geçtikten sonra uygulanması önerilmektedir.

  Bacaktaki varisler dışında yüzdeki damar belirginleşmelerinde, kılcal damarlarda da lazer uygulamaları yapılmaktadır. Akne rozasea (gül hastalığı) hastalarının tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir