Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.583
-0.87%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  Varise karşı yüzün ve koşun

  Varisten kurtulmak için yürüme, yüzme, bisiklete binme gibi sporlar şart.
  • 11.11.2013 - 12:42
  Varise karşı yüzün ve koşun

  Varise karşı yüzün ve koşun #1

  Yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 15-20'sinde görülen varis, uzun süre ayakta kalan ya da uzun süre oturarak çalışanlar için risk faktörü oluşturuyor. 4 saatten fazla ayakta kalanlarda varis olma riski 3 kat fazla. Kadınlarda erkeklere oranla 4 kat fazla görülen varisle ilgili Memorial Şişli Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, "Hamilelik ve aşırı kilolar, doğum kontrol hapları ve hormon tedavileri de varise yatkınlığı artırıyor. Varisin sebepleri olarak gebelik, obezite, duruş bozuklukları, kabızlık gibi çeşitli hipotezler de var" dedi.

  SOĞUK SUYLA BACAKLARA DUŞ

  Sönmez'in diğer önerileri ise şöyle:

  - BOL bol hareket edin. En iyisi yürüme, yüzme, bisiklet gibi sürekliliği olan hareketlerdir. Yaz aylarında uzun süreli güneş banyolarından kaçının.
  - BİR saatten daha uzun süre oturmayın ya da ayakta kalmayın. Oturan birinin arada bir ayağa kalkması ve dolaşması, dolayısıyla bacak kaslarını çalıştırarak, kanın kalbe dönüşünü sağlaması gerekir. Gün içerisinde birkaç kez bacakları yüksekte tutmak yararlıdır. Bunu ayağınızın altına bir yastık koyarak kolaylıkla sağlayabilirsiniz.
  - SOĞUK suyla bacaklara duş yapmak varisleri engeller. Cilde uygulanan soğuk su kanın kalbe dönüşünü hızlandırır. Sabah ve akşam saatlerinde bacaklarınıza ayaklarınızdan başlayıp yukarı doğru soğuk su duşu uygulayın.
  - BOL giysiler giyinmeyi tercih edin.
  - İNSAN fizyolojisi hafif topuklu ayakkabı gerektirir. Ama çok yüksek topuklu ayakkabılar kullanmayın. Ayakkabı topukları 5 cm'den yüksek olmamalıdır. Giydiğiniz ayakkabıyı her gün değiştirin. Değişik yükseklikteki topuklar kan pompasına uyarıcı etki yapmaktadır.
  - Beslenmenize dikkat edin. Günde en azından iki litre sıvı tüketinmeyi unutmayın.
  - VARİS çorabınızı düzenli giyin.
  - SİGARA içmeyin. Sigaranın oluşturduğu bazı zararlı maddeler damar duvarına zarar vererek hastalıkların oluşmasını çabuklaştırır. BELİRTİLER: KAŞINTI VE KRAMPLAR

  Belirtiler şu şekilde sıralanıyor
  - Ağrı, Dolgunluk hissi, Dolgunluk hissi
  - Kaşıntı
  - Ayak bileğinde şişme
  - Gece krampları
  - Kanamalar
  - Cilt değişiklikleri ve açık yaralar

  YAŞAM ŞEKLİ RİSKİ ARTIRIR

  Varis riskini artıran noktalar:
  - Uzun süre ayakta durmak
  - Hamilelik
  - Şişmanlık
  - Oturarak çalışmak
  - Hareketsizlik
  - Yaşlılık
  - İlaç kullanımı (Doğum kontrol hapları, menopoz döneminde kullanılan hormon replasman tedavileri)

  ÖZEL VARİZ EGZERSİZİ

  Prof. Dr. Sönmez, bacakların yorulduğu varise karşı şu egzersizi önerdi: "Ayaklarınızla A harfi yapacak gibi topukları uzaklaştırıp, başparmakları birleştirin. Topukları birleştirip parmakları uzaklaştırarak V harfi yapın. Topuklarınız yerde kalsın, ayaklarınızın ön kısmını yukarı kaldırın. Sonra ayaklarınızın önü yerle temastayken topuklarınızı yukarı kaldırın. Hareketlerin hepsini 10'ar kez tekrarlayın."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir