Petrol
93.5
0.14%
Euro
18.3288
-0.19%
Dolar
18.5797
-0.26%
Altın
1.024
-0.11%
Borsa
3556
2.05%
Bitcoin
376.905
0.97%
20ºC
İstanbul
Çok bulutlu 20 C

  Yaz saati biyolojik saati kötü etkiliyor

  Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan yaz saati uygulamasının insan üzerinde olumsuz etkileri var.
  • 26.03.2012 - 09:36
  Yaz saati biyolojik saati kötü etkiliyor

  Yaz saati biyolojik saati kötü etkiliyor #1

  Kış saati uygulaması sona erdi, saatler bir saat ileriye alındı. Yaz saati uygulaması, Avrupa'da ve Türkiye'de eş zamanlı olarak mart ayının son pazar günü başlayıp, ekim ayının son pazar günü bitiyor. Ancak uygulamanın kişilerin biyoritim ve psikolojilerini olumsuz etkilediği yönünde eleştiriler yapılıyor.

  ENERJİ TASARRUSU

  Gün ışığından yararlanmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla yapılan uygulama, insanların biyolojik saatleri üzerinde etkilere sahip. Biyolojik saat, göz hizasında beynin arka kısmında yer alıyor ve Suprakiazmatik çekirdek tarafından düzenleniyor. Sinir hücrelerinden oluşan sistem, gözlerden gelen sinyallere göre fonksiyonunu yerine getiriyor, ışık ve karanlığa göre vücut fonksiyonları arasında denge oluşturuyor. Uzmanlar, geçici de olsa saat uygulamalarının, biyolojik saat üzerinde etkileri olduğunu belirtiyor.

  İÇ VE DIŞ SAAT UYMAZSA

  Münster Üniversitesi'nden davranış biyolojisi Profesörü Sylvia Kaiser, saat uygulamasının insanlar ve hayvanlar üzerinde hormonal değişikliklere yol açtığına dikkat çekti. Sylvia, biyolojik saat diğer bir deyişle iç saat ile günlük saat birbirine uymadığında, uykusuzluk, uyku bozuklukları, iştahsızlık ya da depresyon gibi etkilere yol açabildiğine dikkat çekti. Prof. Kaiser, insanlarda ve hayvanlarda değişime ayak uydurmanın farklı şekilleri olduğunu belirtirken, birkaç gün içinde etkilerin geçtiğini söyledi.

  Almanya, yaz saati uygulamasına enerji tasarrufu yapmak amacıyla 1980 yılında başladı. Türkiye'de, tüm yıl ileri saat (yaz saati ) uygulamasında kalınması konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bir çalışma yürütüyor.


  Görüş Bildir