Yeni yüz nakli yolda

Yeni yüz nakli yolda

Uşak Organ Nakil Koordinatörü Dr. Zafer Aydın, Türkiye'deki ilk yüz naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibinin, bugün beyin ölümü gerçekleşen gencin yüzünü almak için Uşak'a geleceğini söyledi.

19 YAŞINDAKİ GENCİN AİLESİ BAĞIŞLADI

Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, intihar girişimi sonrasında kaldırıldığı Uşak Devlet Hastanesi'ndeki 7 günlük yaşam mücadelesini kaybeden 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz'ın organlarının ailesi tarafından bağışlandığını, bunun üzerine organ nakil merkezleriyle iletişime geçtiklerini anlattı.

ÖMER ÖZKAN UŞAK'A GİTTİ

Aydın, şöyle konuştu:

''Organ nakil merkezleriyle iletişime geçtik. Akdeniz Üniversitesi'yle de iletişim halindeyiz. Türkiye'deki ilk yüz naklinin gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi kadavranın yüzünü almak için Uşak'a geliyor. Ömer Özkan, Ankara'dan karayoluyla, ekibi ise Antalya'dan havayoluyla Uşak'a gelecek.

Yüz alındıktan sonra kadavranın yüzü silikonla kaplanacak, eğer kol ve bacak alınırsa da yerine protez kol ve bacak takılacak. Bununla ilgili hazırlıkları tamamladık.''

Aydın, diğer organların da dağıtılmasıyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü dile getirdi.

Bu arada Tevfik Yılmaz'ın babası Mehmet annesi Emine Yılmaz, oğullarını son kez yoğun bakım ünitesine girerek gördü.

KENDİNİ ASMIŞTI

8 Mayıs'ta bunalıma giren ve ikamet ettiği Atatürk Mahallesi'ndeki evin çatı katında kendini iple tavana asan 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz, ailesi tarafından son anda fark edilmiş, yaralı genç Uşak Devlet Hastanesi'ne kaldırılmıştı.
Yoğun bakımda 7 gündür yaşam mücadelesi veren Yılmaz'ın beyin ölümü bugün gerçekleşmişti.