Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
322.770
0.36%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  Yeryüzü Doktorları Uganda'da yüzlerce hastaya umut oldu

  Yeryüzü Doktorları Uganda'da 150 katarakt ameliyatı yaparak yerel doktorlara göz cerrahisi tekniklerini öğretti.
  • AA
  • 30.11.2016 - 02:31
  Yeryüzü Doktorları Uganda'da yüzlerce hastaya umut oldu

  Yeryüzü Doktorları program yöneticisi Safa Şimşek, TİKA Bakü temsilciliği ile haziran ayında başlattıkları eğitim programıyla Ugandalı doktorlara, katarakt tedavi yöntemlerinden FAKO cerrahisini öğrettiklerini söyledi.

  Program kapsamında, Türkiye ve Azerbeycan'dan gönüllü doktorlarların, Ugandalı meslektaşlarına sahada FAKO cerrahisinin ne şekilde uygulandığını gösterdiklerini belirten Şimşek, eğitimi tamamlayan doktorların Türkiye'de iki ay staja gönderildiğini dile getirdi.

  Şimşek, gönüllü doktorlarların, Gözlerini Aç projesi kapsamında Uganda'nın Butambala bölgesindeki Gombe Hastanesi'nde 150 hastaya katarakt ameliyatı yaparak gözlerini açtıklarını ifade etti.

  Yeryüzü Doktorları Uganda da yüzlerce hastaya umut oldu #1

  HEDEF 500 HASTAYI GÖZLERİNE KAVUŞTURMAK

  Programa Bakü'den katılan göz doktoru Samir İbadov, Uganda'da çok sayıda katarakt hastasının bulunduğunu fakat gerekli ameliyatlar için uygun şartlarının bulunmadığını söyledi.

  İbadov, toplamda 500 katarakt hastasını iyileştirmeyi hedeflediklerini bildirerek, Gombe Hastanesi'ndeki doktorlara Fako cerrahisini öğreterek kendi ameliyatlarını yapacak seviyeye getireceklerini belirtti.

  hastaneye 8 saat uzaklıktaki bir köyden tedavi olmaya gelen 66 yaşındaki Fred Mayanga, 2001'de geçirdiği kaza sonucu 1 gözünü kaybettiğini, diğer gözünün de katarakt nedeniyle kapandığını söyledi.

  Parası olmadığı için ameliyat olamadığını dile getiren Mayanga, daha önce defalarca hastaneden ilaçla gönderildiğini, ameliyat olamadığını anlattı.

  Yeryüzü Doktorlarının ücretsiz olarak yaptığı katarakt ameliyatının yıllardır karanlıkta devam eden hayatını aydınlatacağını aktaran Mayanga, Türk doktorlara teşekkürlerini iletti.

  Yeryüzü Doktorları, Afrika'da Kenya, Uganda, Somali, Tanzanya, Sudan, Nijer, Kongo gibi ülkelerde göz hastalıklarının tedavisinde gönüllü olarak çalışıyor. Gönüllü doktorlar, bugüne kadar çoğu Afrika'da olmak üzere, toplam 16 bin 244 muayene, 5 bin gözlük dağıtımı ve 2 binden fazla ameliyat gerçekleştirdi.


  Görüş Bildir