Euro
10.4057
-0.27%
Dolar
8.8687
0.03%
Altın
501.65
0.52%
Borsa
1.385
0%
Bitcoin
392.000
3.32%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  Yüzde yüz ette ölümcül oyun

  Et ve et ürünlerinde yapılan hileler bugüne kadar birçok kez dile getirildi.
  • 01.11.2013 - 09:02
  Yüzde yüz ette ölümcül oyun

  Yüzde yüz ette ölümcül oyun #1

  Ancak cezaların caydırıcı olmaması dolandırıcıların iştahını kabartıyor ve maalesef ürkütücü uygulamalar devam ediyor. Bir çok şehirden alınan et ve et ürünleri Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Fakültesi Laboratuvarlarında incelendi. Çıkan sonuç yine ürkütücüydü. 'Yüzde 100 et' ibaresiyle satılan ürünlerde dalak, işkembe, yürek, bağırsak ve kıl gibi birçok madde tespit edildi.

  GIDADA ÖLÜMCÜL OYUN

  Sakatat, kemik unu, kıkırdak, malesef kıl, hatta hayvanların diğer parçalarının ürünün içerisine katılıp halka tükettirildiğini ifade eden Gıda Mühendisleri Derneği Başkanı Abdüssamet Boyu, gıdalar üzerinde oynanan oyunların insan sağlığı üzerinde ölümcül sonuçlara yol açabilecek etkiler yarattığını söyledi. Boyu, gıdaların içine konulan hileli katkıların çıplak gözle ya da tadından anlaşılabilecek hususlar olmadığını belirterek, 'Bunlar laboratuvar analizleriyle anlaşılabilecek hususlar. Uzmanlar, yapılan denetimlerin yeterli olmadığını söylüyor. Bunun önüne geçilmesi için de gıda denetimlerinin etkin bir şekilde arttırılması gerektiğini düşünüyoruz.' dedi.

  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kasım ayında Meclis'e gelecek torba kanunla yeni düzenlemenin yolda olduğunu, vatandaşı kandıranların artık para cezasıyla kurtulamayacağını ve hapis cezasının geleceğini söylemişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir