Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
484.672
-3.29%
-0ºC
İstanbul
Hafif kar -0 C

  Zika virüsü 2,2 milyon kişiyi tehdit ediyor

  Bilim dergisi eLife'ta yayınlanan bir makalede, 2 milyondan fazla kişinin Zika virüsünün yayılabileceği bölgelerde yaşadığı belirtildi.
  • CHA
  • 21.04.2016 - 04:26
  Zika virüsü 2,2 milyon kişiyi tehdit ediyor

  Zika virüsü 2,2 milyon kişiyi tehdit ediyor #1

  BBC'nin haberine göre, hamile kadınlara bulaşması halinde bebeklerin kafa deformasyonuyla doğmasına yol açabilen 'Aedes' sivrisineklerinin taşıdığı virüs, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından küresel acil durum ilan edilmesine yol açmış durumda.

  CİNSEL İLİŞKİ YOLUYLA DA BULAŞABİLİR

  Geçen haftaysa, ABD'nin bulaşıcı hastalıkları kontrol altına alma ve önleme dairesi, Zika virüsünün cinsel ilişki yoluyla da bulaşabileceğini duyurdu. Bu nedenle Zika virüsünün tehdit oluşturduğu alanları belirlemenin sanılandan daha güç olduğu kaydediliyor.

  2,2 MİLYON KİŞİ RİSK ALTINDA

  eLife'ta yayınlanan makaleyi kaleme alan araştırmacılardan Oxford Üniversitesi öğretim görevlisi Doktor Oliver Brady, BBC'ye yaptığı açıklamalarda, "Eldeki yeni verileri kullanarak hazırladığımız haritalar virüsün ne kadarlık bir bölgede tehdit oluşturduğunu gösteriyor. Eski haritalar sadece taşıyıcı sivrisineklerin yaşam alanlarıyla sınırlıydı" dedi. Virüsün hangi bölgelerde tehdit oluşturabileceğinin belirlenmesi sayesinde araştırmacıların salgının nerelere yayılabileceğini de öngörmesi bekleniyor. Varılan sonuçlara göre toplamda 2,2 milyon kişi şu anda Zika virüsüne yakalanma riski altında.

  Güney Amerika ülkeleri virüsün en etkin olduğu yerler. Yeni haritalara göre Güney Amerika sahil şeridi ve Amazon Nehri yakınları virüs için elverişli iklim şartlarına sahip. ABD'de ise Florida ve Texas eyaletlerinde havaların ısınmasıyla birlikte virüsün hayatta kalması için gerekli şartların oluşmuş olacağı ifade ediliyor. Doktor Brady, "Virüsün sivrisineğin bünyesinde hayatta kalabilmesi için havanın yeterince sıcak olması gerekiyor. Aynı zamanda yeterince kalabalık insan nüfusunun da söz konusu bölgede olması gerekiyor" diye konuştu. Araştırma sonuçları hem Afrika'da hem de Asya'da virüsün geniş alanlara yayılabileceğini gösteriyor. Şu ana kadar yürütülen çalışmalar Avrupa kıtasının virüsten etkilenmediğini gösteriyor.


  Görüş Bildir