Petrol
109.08
-0.02%
Euro
17.7025
-0.70%
Dolar
16.7191
-0.98%
Altın
988.68
-0.34%
Borsa
2539
-0.60%
Bitcoin
360.723
-0.51%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C
  Zika virüsü Avrupa'ya sıçradı

  Zika virüsü Avrupa'ya sıçradı

  Kusurlu doğumlara yol açması nedeniyle büyük bir tehdit olarak görülen Zika virüsü, Latin Amerika ve ABD'den sonra Avrupa'ya sıçradı.
  • 28.01.2016 - 06:13

  Zika virüsü Avrupa ya sıçradı #1

  Danimarka'da bir hastada Zika virüse rastlandı. Virüsün saptandığı kişinin son dönemde, virüsün tespit edildiği Güney ve Kuzey Amerika'ya seyahat ettiği öğrenildi. Ayrı İngiltere'de 3 kişide, İsviçre'de ise 2 kişide virüs tespit edildiği gelen son bilgiler arasında.

  1. ZİKA VİRÜSÜ NEDİR?

  Sivrisinekler yoluyla bulaşan Zika virüsü, yeni doğan bebeklerde beyin hasarına neden oluyor. Zika virüsü sivrisineklerden insana bulaşıyor ve sıtmada olduğu gibi hasta insandan alınan kan sivrisinekler aracılığıyla başka insanlara yayılıyor. Bu ailede Sarı Humma, Batı Nil Ateşi, Deng humması gibi birtakım hastalıklar var ve bunlarda aynı familyanın üyeleri.

  2. BELİRTİLERİ NELER?

  Bu hastalıklar birbirlerine benziyor, gribal şikayetlerle seyreden halsizlik, döküntü, ateş ve gribal şikayetler yapabiliyor.

  Zika virüsü Avrupa ya sıçradı #2

  3. ZİKA'NIN İLERLEYEN SAFHALARINDA NELER YAŞANIYOR?

  Zika virüsü, özellikle gebe kadınlara bulaşırsa sakat doğumlara neden oluyor. Bebeklerde beyin deformasyonu yapan virüs nedeniyle sadece Brezilya’da mikrosefali yeni kafaları anormal küçüklükte doğan bebek sayısı 4 bini aşmış durumda. Mikrosefali ilerde düzelebilecek bir hastalık değil, doğumsal bir anomali.

  4. ZİKA VİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ NASIL OLUR?

  Zika virüsünü araştıran Amerikalı bilim insanları, virüse karşı aşının ancak 10 yıl sonra çıkabileceğini söyledi.

  5. TÜRKİYE'DE ZİKA VÜRÜSÜ TANISI KONULDU MU?

  Ülkemizde şu an bu sivrisinekler yok ama başta iklim olmak üzere her şey hızla değişiyor. Uzmanlara göre, bu sivrisinek de ülkemize gelebilir, floramıza girebilir ve biz bu hastalıkla boğuşmak zorunda kalabiliriz.

  6. KAÇ ÜLKEDE SALGIN VAR?

  Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) bölgesel kuruluşu Pan Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO), Batı Hemisfer'de Kanada ve Şili hariç en az 22 ülkede görülen Zika virüsünün özellikle Güney Amerika’da yayılmaya devam ettiğini duyurmuştu.

  Öte yandan salgının Danimarka yani Avrupa'ya sıçradığı gelen son bilgiler arasında.

  HAMİLE KALMAYIN UYARISI

  Güney Amerika ülkeleri, sivrisineklerin bulaştırdığı ve kusurlu doğumlara neden olan Zika virüsüyle mücadele için vatandaşlarına hamile kalmamaları tavsiyesinde bulunuyor.

  Zika virüsünün yayıldığı Brezilya'da, ekim ayından bu yana 3 bin 500'den fazla bebeğe nöro-gelişimsel bozukluk olan mikrosefali teşhisi koyuldu.

  ABD ALARMDA

  ABD Başkanı Barack Obama, sivrisinek yoluyla bulaşan Zika virüsünün yayılmasına ve Amerikan halkının korunmasına ilişkin sağlık ve ulusal güvenlik ekibiyle bir araya geldi. Obama, Zika virüsünün Batı Hemisfer'de yayılmasının potansiyel ekonomik etkisi hakkında da bilgi alırken, virüsün tanımlanmasına ilişkin araştırmaların hızlandırılması gerektiğini aktardı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir