taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8497
6.525
1477.89
111361.93
277.997
41775.04

Samanyolu galaksisinin 3 boyutlu haritasını çıkardılar

Bilim insanları, Güneş sisteminin de içinde bulunduğu Samanyolu galaksisinin 3 boyutlu haritasını çıkardı.

AA | 03.08.2019 - 02:16..
Whatsapp ile paylaş

Space.com internet sitesinde yer alan habere göre, Polonya Varşova Üniversitesi ve ABD Ohio State Üniversitesi ile İngiltere'nin Warwick Üniversitesi'nden bilim insanları, önceki çizimlerden daha büyük ve detaylı ölçekteki 3 boyutlu Samanyolu haritasını oluşturmayı başardı.

PÚBLICO -

DEĞİŞKEN YILDIZLARIN GÜNEŞ'E UZAKLIKLARI İNCELENDİ

Samanyolu galaksisinin daha detaylı haritalandırılması amaçlanan çalışmada, bunun için 'Sefeid değişken yıldızları'nın Güneş sistemindeki gök cisimlerine uzaklığı incelendi.

Çalışmanın başyazarlarından Dorota Skowron, önceki çalışmaların aksine bu araştırmada, Sefeid yıldızlarıyla Güneş'in arasındaki uzaklığı doğrudan hesaplayan bir yöntem kullandıklarını belirtti.

Samanyolu galaksisinin 3 boyutlu haritasını çıkardılar

6 YILLIK ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ

Bu kapsamda yaklaşık 2 bin 400 Sefeid Yıldızı'nı 6 yıl incelediklerini vurgulayan Skowron, buldukları sonuçlar ışığında 3 boyutlu Samanyolu haritasını çıkarmayı başardıklarını kaydetti.

Samanyolu galaksisinin 3 boyutlu haritasını çıkardılar

Skowron, 3 boyutlu Samanyolu haritasının galaksinin geçmişi ve yapısı ile yıldızların oluşumları sonrası hareket ve yayılmalarını daha iyi öğrenmek için oldukça önem arz ettiğini bildirdi.

Çalışma, "Science" dergisinde yayımlandı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir