taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.859
6.5306
1484.46
97324
279.251
47966.96

Samsun'da fabrika gibi çalışan okul

Samsun Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 2018 yılında 4 milyon 500 bin lira ciro yaparak Türkiye’de en fazla döner sermaye geliri elde eden üçüncü okul oldu.

İHA | 11.02.2019 - 14:19..
Whatsapp ile paylaş
Samsun'da fabrika gibi çalışan okul

Ciro bakımından Türkiye’de üçüncü sırada yer alan lisede inşaat teknolojisi, tesisat teknolojisi ve iklimlendirme, kimya teknolojisi, bilişim teknolojisi ve elektrik ve elektronik teknolojisi gibi bölümler bulunurken öğrenciler, bu bölümlerde uygulamalı olarak eğitim görüyor.

Okulda üretilen ürünler ise talep üzerine kamu kurumlarına ve özel sektöre satılıyor ve Türkiye’nin birçok noktasına gönderiliyor.

Samsun'da fabrika gibi çalışan okul


"4.5 MİLYON LİRA CİRO YAPTIK"

Okul Müdürü Ahmet Saraç, Türkiye’de döner sermayesi ve cirosu en yüksek okullardan bir tanesi olduklarını söyledi. 2018 yılında 4.5 milyon lira ciro yaptıklarını ifade eden Saraç, "Bu cironun bir bölümünü ham madde olarak stoklarımızda barındırmaktayız. Döner sermaye okulumuz öğretmenleri ve öğrencileriyle yürütülmektedir. Burada görev alan öğrenciler çalıştıkları süre içerisinde yaptıkları her iş için ücret alıyor." dedi.

Samsun'da fabrika gibi çalışan okul


"20 FARLI ŞEHİRE ÜRÜN GÖNDERİYORUZ"

Ürettikleri alanlarda en büyük bölümü kimya teknolojisi oluşturduğunu ifade eden Saraç, " 'ATA' markası adını verdiğimiz evsel ve endüstriyel temizlik maddelerinin patent başvurusu da yapıldı. En yakın zamanda patentini alacağız. Ürettiğimiz ürünler kamu kurum ve kuruluşlarına, özel sektöre satılmaktadır. Şu anda Türkiye’nin 20 farklı şehrine ürün gönderiyoruz. Kimya bölümünde elde ettiğimiz ürünlerin kalitesi takdir ediliyor. Her ürünün Sağlık Bakanlığı onayı vardır. Ticaret Bakanlığına da bildirimleri yapılıyor." diye konuştu.

Samsun'da fabrika gibi çalışan okul


"OKULA KATKI VERİYORUZ"

Okulun öğrencisi olan Onur Çamoğlu ise okulda teorik derslerinin haricinde kimya bölümü olarak üretim yaptıklarını belirterek, "Çamaşır suyundan oda spreylerine kadar temizlik ürünlerinin üretimini yapıyoruz. Ders haricinden üretim alanında çalışarak okula katkı veriyoruz. Okul bittikten sonra ise hem uygulama alanı iyi olduğu için hem de elimizdeki staj belgesi sayesinde kimya ile ilgili nerede iş varsa orada işe gireceğimizi düşünüyorum. " ifadelerini kullandı.

Samsun'da fabrika gibi çalışan okul


"İŞLETMELERE DONANIMLI GİDEBİLİYORUZ"

Bir başka öğrenci Selim Emre Şahin de dersler haricinde birçok uygulamalar yaptıklarını ifade ederek, "Burada sensörler yapıyoruz. Devreler kuruyoruz. Bu sayede işletmelere donanımlı gidebiliyoruz. Döner sermayede de çalışarak, hem kendimize hem de devletimize katkı sağlıyoruz." açıklamasında bulundu.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir