taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3683
6.1297
1225.46
92118.96
211.532

Savcı tacize uğrayan kadının tehdit mesajına isyan dedi

Kendini taciz eden erkeğin kardeşine, "Ölümü bizden olmasın" mesajı atan kadına karşı açılan tehdit soruşturmasına savcı "Doğal refleks" deyip takipsizlik kararı verdi.

08.03.2015 - 09:27..

öğretmen

Kendisini taciz eden erkeğin kardeşine "Ölümü gelmiş, bizden olmasın" diye mesaj atan genç kadın hakkında 'tehdit' suçundan açılan soruşturmaya takipsizlik verildi. Kararda mesajın bir erkeğin tacizlerine maruz kalan bir kadının isyanı olduğu belirtildi.

SAVCI: TAKİPSİZLİK

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde tacize uğrayan kadını koruyan örnek bir karara imza attı. "Cinsel taciz" suçundan yargılanan A.K., taciz ettiği genç kadının bunalarak kardeşi G.K.'ya attığı "Ölümü gelmiş, bizden olmasın" mesajından şikâyetçi oldu. Savcı Mehmet Taştan, A.K.'yi "tehdit" suçundan hakkında soruşturma başlattığı mağdur kadını suçsuz buldu. Savcı Taştan tarafından verilen takipsizlik kararında, A.K.'nin vekili tarafından savcılığa sunulan dilekçe ile tehdit iddiasıyla şikâyetçi olduğu belirtildi.

"ÖLÜMÜ GELMİŞ BİZDEN OLMASIN"

Kararda, A.K.'nin tacizine uğrayan genç bir kadının, 20 Şubat 2015'te, A.K.'nin kardeşi G.K.'ya mesaj attığı kaydedildi. Kararda, genç kadının, tacizine uğradığı A.K.'nın kardeşi G.K.'ya gönderdiği mesajında, "Abine sahip mi çıkıyorsun, hastaneye mi yatıyorsun, ne yapıyorsan yap, çok kötü olacak. Bıraksın peşimi. Bu nedir ya. Aylardır bununla uğraşıyoruz. Bir geceleri evimi aramadığı kalmıştı onu da yaptı. Mahkemeye verdim. Hapis cezası alacak haberin olsun ben artık uğraşamıyorum ölümü gelmiş bizden olmasın" dediği kaydedildi.

"MESAJ TACİZİN İSYANIDIR"

UYAP üzerinden yapılan araştırmada A.K. hakkında Ankara 41. Asliye Ceza Mahkemesi'nde genç kadına "hakaret" suçundan, "cinsel taciz, hakaret, kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirmek" suçlarından ise Ankara 12. Asliye Ceza Mahkemesi'nde davalar açıldığı belirtilen kararda, mesajla yaşanan sürecin birbiriyle uyumlu olduğu kaydedildi. Kararda, "Şüphelinin, müşteki A.K.'nin kardeşi G.K.'ya gönderdiği mesajın, tehditten ziyade bir erkeğin bitmek tükenmek bilmeyen takip ve telefonla tacizlerine maruz kalan bir kadının isyanı olduğu anlaşılabilmektedir. Kaldı ki mesaj müştekiye değil, müştekiyi uyarıp yaptığı cinsel tacizden vazgeçirmesi için müştekinin kardeşi G.K.'ya gönderilmiştir." denildi.

"DOĞAL REFLEKS"

Karar da ayrıca, "Bu durum bile şüphelinin şikâyete konu mesajı, tehdit amacıyla değil, müştekinin kendisine yönelik sırnaşıkça hal alan eylemlerini engellemek gayesiyle yazdığını açıkça ortaya koymaktadır. Mesajdaki 'ölümü gelmiş bizden bulmasın' şeklindeki ifadenin, yazının tamamıyla birlikte okunduğunda tehdit suçunun unsurlarını taşımadığı, kendisine yönelik haksız saldırıları sona erdirmek kastıyla ve doğal refleks şeklinde yazıldığı kanaatine varılmıştır." ifadelerine yer verildi.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir