taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8281
6.5441
1272.31
95952.77
238.479

Schengen vizesine parmak izi şartı getirildi

Schengen Anlaşması'na dahil Avrupa ülkelerine gitmek isteyen Türk vatandaşları, bugünden itibaren parmak izi ve dijital fotoğraf verecek.

25.09.2014 - 08:49..
Whatsapp ile paylaş

vize

25 Eylül 2014 tarihi itibariyle, Schengen anlaşmasına bağlı tüm konsolosluklar Vize Bilgi Sistemi'ne (VBS) geçecek.

PARMAK İZİ VE DİJİTAL FOTOĞRAF VERECEK

Milliyet'in haberine göre; Sistem 2011'den bu yana Kuzey ve Orta Amerika, Karayipler ile Avustralya'da uygulanıyor. Bugünden itibaren de Türkiye ve Balkan ülkeleri vize bilgi sistemine dahil edilecek. Sistemin devreye gireceği 25 Eylül'den itibaren tüm Schengen ülkelerine gitmek isteyenler parmak izi ve dijital fotoğraf verecek.

PARMAK İZİ BİRKAÇ ÜLKEYLE SINIRLI

Parmak izi alımı uygulaması daha önce birkaç ülkeyle sınırlıydı. Vize talep edenlerin parmak izi ve dijital fotoğrafları, vize başvuru formundaki bilgilerle birlikte VBS merkezi veri tabanına kaydedilecek. 5 yıl içerisinde yapılacak müteakip vize başvurularında parmak izleri VBS'deki önceki başvuru dosyasından kopyalanacak.

VİZE OFİSİNE GİTMEYE GEREK KALMAYACAK

Parmak izi vermek için tekrar tekrar vize ofisine gitmeye gerek kalmayacak. VBS sistemi, başvuru sahibi tarafından son beş yıl içinde yapılan tüm Schengen vize başvuruları ile Schengen kararlarını barındıracak. Daha önce alınan vizelerin kanuna uygun bir şekilde kullanıldığı her Schengen terminalinde görünecek. Bu sayede yeni vize alınırken, çoklu giriş talepleri başvuru sahibinin lehine değerlendirilecek.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir