taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7381
6.3546
1505.97
103071.8
277.371
59147.51

Seher Dilovan JİTEM filmi çekecek

Kemal Burkay'ın yeğeni SEher Dilovan: Kardeşini bile dağda eli silahlı görsen, görmezden geleceksin

22.12.2012 - 10:08..
Whatsapp ile paylaş

Seher Dilovan JİTEM filmi çekecek

Türk halk müziği sanatçısı Seher Dilovan, şimdilerde çok farklı bir telaş içinde. Eşinin senaryosunu yazdığı, kendisinin de yönetmen koltuğunda oturacağı, JİTEM'i konu alan filmi çekmek için gün sayıyor. Dilovan, Alevi ve Kürt bir sanatçı olarak gündeme dair düşüncelerini paylaştı. Zaman'dan Tuğba Kaplan'a konuşan Dilovan, 'kardeşini bile dağda eli silahlı görsen, görmezden geleceksin' diye konuştu.

TÜRKÜCÜYDÜ YÖNETMEN OLDU

Türk halk müziği sanatçısı Seher Dilovan, yeni projesi ile sevenlerini şaşırtacak. Eşinin senaryosunu yazdığı filmde yönetmenlik yapacak olan Dilovan, türkülerle anlatamadıklarını film vesilesiyle anlatacağını söylüyor. Filmde Güneydoğulu bir gencin, başına büyük işler açan JİTEM elemanıyla yıllar sonra İsviçre'de karşılaşma hikâyesi işlenecek. Kemal Burkay'ın yeğeni olan sanatçı, Kürt sorununun çözümü için her iki tarafın da istismara son vermesi gerektiğini düşünüyor. "BDP ve sivil örgütlenme imkânı varken KCK gibi illegal yapılara gerek yok." diyen Dilovan, legal duruşu olanların şiddete prim vermemesi gerektiğini söylüyor.

TAKIM TUTAR GİBİ MEZHEP TUTULMAZ

Eşinizin Sünni Kürt, sizin de Alevi Kürt olduğunuzu biliyoruz. Bu, evliliğinizde sorun teşkil ediyor mu?

Bu, bizim için hiç sorun olmadı. Takım tutar gibi mezhep tutulmaz ki. Dünyaya evrensel insan hakları bazında bakarsanız her şey değişiyor. Evlilik, bu toplumun küçük bir birimi. Biz bu sorunları en küçük birim içinde halledersek topluma da sirayet eder. Dolayısıyla o da ben de birbirimize ve arkadaşlarımıza 'Senin mezhebin şu, sen şu millettensin, ben buradanım.' demiyoruz. Ayrıştıran, ötekileştiren üslup kullanmıyoruz. Eşim bugün kalkıp yanımızdaki camiye namaz kılmaya gitse, başım gözüm üstüne. Namazını kılabilir, orucunu tutabilir. Büyük bir zevkle kalkıp ona sahurunu hazırlarım. Bundan da hiç gocunmam. Ama benim babam evimize geldiğinde 12 imamlar orucunu tutarken eşim de yadırgamaz. Bunlar bizi Anadolu insanı kılan değerler. Hep yedi cihana hükmedildiğinden bahsedilir ya, bu işte birbirini kabullenerek olmuştur.

KEMAL BURKAY'IN YEĞENİ

Kemal Burkay'ın yeğenisiniz. Bu durumu çok gündeme getirmeseniz de size ilk gelen soruların başında geliyordur herhalde.

Onun kimliğine sığınabileceğim bir durum yok. Dayım yurtdışına gittiğinde 11 yaşındaydım. Hâlâ gittiği günü hatırlıyorum. O gün gidip de 31 yıl gelmeyeceğini kimse düşünmemişti. Gidiş o gidiş. Kimi öldürmüştü, yaralamıştı, kime ne demişti? Sadece bu ülkenin huzura kavuşması için çözüm önerilerinde bulunuyordu. Nitekim eline silah almayanların çözüm önerileri dikkate alınmadığı için, şimdi eli silahlıların çözüm önerileri dikkate alınıyor. Zamanında yazarlar, akil adamlar hiç dikkate alınmadı.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir