Euro
15.4344
0.77%
Dolar
13.5962
0.49%
Altın
794.8920
0.69%
Borsa
1,992.63
0.65%
Bitcoin
569.037
-0.78%
4ºC
İstanbul
Bulutlu 4 C

  A'dan Z'ye Balkanlar

  Balkanlar muhteşem doğası ve mimarisiyle büyülüyor.
  • 29.04.2016 - 16:24
  A'dan Z'ye Balkanlar

  Balkanlar veya Balkan Yarımadası, Avrupa kıtasının güneydoğu kesiminde, İtalya Yarımadası'nın doğusu, Anadolu'nun batısı ve kuzeybatısında yer alan coğrafi ve kültürel bölgeye verilen bir terimdir.

  A dan Z ye Balkanlar #1

  Skylife Dergisi'ndeki gezi yazısında yer alan bilgilere göre,  Balkanlar, Mostar Köprüsü, Koca Yusuf, Tuna Nehri, Alaca Camii, Prizrenli Suzi, Plevne, Deliorman, Dalmaçya, Boşnak Böreği, Gül şurubu, trileçe, sevdalinka ve daha birçok şeyi le ünlü...

  A'dan Z'ye Balkanlar- FOTO GALERİ

  ADRİYATİK

  Dubrovnik, Budva, Sveti Stefan Adası, Neum ve Durres gibi tatil merkezlerine ev sahipliği yapan Adriyatik Denizi’nde altı Balkan ülkesinin kıyısı bulunuyor. Hırvatistan ile Karadağ arasındaki Dalmaçya kıyıları ise binden fazla adayla süslü. Dünyanın en güzel 20 körfezi arasında anılan Kotor ise bölgenin hazinelerinden.

  BEYAZ KULE

  Yunan roman yazarı Despina Pandazis’in İstanbul’un kızına, İzmir’in ise kız kardeşine benzettiği Selanik’teki Beyaz Kule, şehrin sembolü gibi. Atatürk Evi, Hamza Bey Camii, Alaca İmaret ve Bedesten öncelikle görülecek yerlerden. Yunanistan seyahatini uzatmak isteyenler, Atina-Kavala-İskeçe-Gümülcine-Dedeağaç rotasını izleyebilir.

  A dan Z ye Balkanlar #2

  ÇİGAN ADASI

  Sava Nehri’nin üzerindeki Çigan Adası, deniz keyfini Belgrad’a taşıyor. Golf pistleriyle dolu ada, şehrin tarihi merkezine çok yakın. Bayraklı Camii, Belgrad Kalesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Sokullu Çeşmesi ve İstanbul Kapısı’nı gördüyseniz bir önerimiz daha var: Balkan müziğinin önemli isimlerinden Şaban Bayramoviç ezgileri eşliğinde Sremski Karlovci yolculuğu. Burası aynı zamanda, 1699 yılında Osmanlılar ile İttifak Devletleri arasında yapılan Karlofça Antlaşması’nın imzalandığı kasaba.

  EDHEM BEY CAMİİ

  Arnavutluk’un başkenti Tiran’da, İskender Bey Meydanı’nda yükselen Edhem Bey Camii, şehrin gözbebeği. İnşasına 1789 yılında başlanan caminin yakın çevresinde saat kulesi ile müze ve opera binaları bulunuyor.

  KARPATLAR

  Karpat Dağları’nın ardına gizlenmiş masalsı Romanya toprakları, gezginleri yeni keşiflere çağırıyor. Müzelerinin zenginliğiyle tanınan Bükreş’ten Transilvanya’ya uzanan rota, Balkanların kalbine açılıyor. Seyahatinizi uzatıp Karadeniz kıyısındaki Köstence’ye ve Sultan Abdülmecit’in yaptırdığı Mecidiye Tabyaları’nın bulunduğu Silistre’ye uzanmak elinizde.

  A dan Z ye Balkanlar #3

  MOSTAR KÖPRÜSÜ

  Balkanlar denince akla gelen ilk yerlerden biri olan Mostar Köprüsü, Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle yapıldı. 1990’lı yıllardaki acımasız savaşta yıkılan köprü, Türkiye’nin desteğiyle adeta yeniden doğdu. 24 metre yüksekliğindeki köprü, 2004’te yeniden açıldıktan bir yıl sonra UNESCO Dünya Mirası listesine alındı. Mostar’dan sonra yakın çevredeki Osmanlı köyü Poçitel ve Blagay Tekkesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

  A dan Z ye Balkanlar #4


  Görüş Bildir