Euro
15.4399
0.69%
Dolar
13.5768
1.04%
Altın
788.8850
0.35%
Borsa
2,056.39
-1.41%
Bitcoin
569.060
-1.26%
5ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 5 C

  Afrika'nın gizemli ülkesi Fas

  Hem Akdeniz'e hem de Atlantik Okyanusu'na kıyısı olan Afrika ülkesi Fas'ta zaman duruyor.
  • 26.04.2016 - 13:24
  Afrika'nın gizemli ülkesi Fas

  Kuzey Afrika'da yaklaşık olarak 32 milyon nüfusa ve 447,000 km2 yüzölçüme sahip olan Fas, Afrika'da bulunmasına rağmen Afrika Birliği'ne üye değildir.

  Afrika nın gizemli ülkesi Fas #1

  Doğal güzellikleri ile büyüleyen Fas'ı her yıl yüz binlerce kişi ziyaret ediyor. Öncel Mertadam, Skylife Dergisi'ndeki gezi yazısında Fas'ta yaşadığı tecrübeleri paylaştı: Afrika Birliği’ne üye olmayan tek ülke Fas bir Arap ülkesi. Endülüs’ün esintilerinin her an yanı başınızda olduğu bu ülkenin köklü kültürü baş döndürücü bir zenginliğe sahip.

  Afrika'nın gizemli ülkesi Fas- FOTO GALERİ

  FAS ATLAS DAĞLARI’NIN DOĞUSUDUR

  Fas’ın birçok yerinde insanlar turistlere göstermek için cellabiye giyerken, Atlasların doğusunda bu giysi hayatın içinde gerçekten yer alır. Burada çöl ve bedeviler olanca doğallığı ve gelenekleriyle yaşarlar. Çöl ise bildiğiniz çöl değil… İç içe geçmiş üç çöl kuşatıyor bölgeyi.

  Sarı Çöl ki Paris Dakar Rallisi’nin geçtiği yer, volkanik taşlarla bezeli Kara Çöl ve dünyada kum tepelerinin en yüksek tepeleri oluşturduğu yer olan Kızıl Çöl keskin çizgilerle birbirlerinden ayrılır. Bu bölgede araba ve yol çok aramayın; sadece burada görebileceğiniz manzaralar için bir miktar, hayvan sırtında yolculuğu göze alacaksınız. Evler kerpiç, beton girmemiş bu coğrafyaya henüz. Merzuga, Er Raşidiye ve Er Risani kentleri ise bölgenin önde gelen yerleşimleri.

  Afrika nın gizemli ülkesi Fas #2

  FES VE MEKNES

  Fes iç içe geçmiş ve taşıt giremeyen binlerce sokaktan oluşan bir şehir. Dericilikle ünlü Fes’in geleneksel tabaklama yapılan bölgesinde çok renkli fotoğraflar çekebilirsiniz. Pazarları ve sokakları yüzlerce yıldır aynı duran şehirde her gece panayırlar kuruluyor. Ne şehrin dokusu ne de yaşam tarzı hiç değişmemiş. Sokaklarda yüzyıllarca öncesinden farklı olarak görebileceğiniz yegâne manzara duvarlardaki elektrik kabloları.

  Afrika nın gizemli ülkesi Fas #3

  GÖLÜN BAŞINDA PİKNİK YAPMA İMKANI

  Fas’ta şehirler eski ve yeni diye ikiye ayrılıyor. Betondan yapılan bütün yapılar eski şehirlerin yerine göre 5-10 kilometre uzağına yapılıyor.

  Ülkenin bir diğer tarihi kenti de Meknes ise sahip olduğu göl ile övünüyor. Kent sakinleri ve turistler sık sık gölün başına gelip piknik yapıyorlar. Marakeş’teki meydanı aratmayacak geleneksel satıcılarla dolu bir meydan da var. Geleneksel kıyafetler almak istiyorsanız Meknes en ideal yer.

  Afrika nın gizemli ülkesi Fas #4


  Görüş Bildir