Petrol
83.91
-1.68%
Euro
19.4066
-0.04%
Dolar
18.6336
0.02%
Altın
1.051
-0.01%
Borsa
4874
0.33%
Bitcoin
315.727
-0.01%
8ºC
İstanbul
Bulutlu 8 C

  Anadolu'nun saklı hazinesi: Kastamonu

  Dağlar dolusu ormanları, bakir sahilleri ve yaşayan kültürleriyle Kastamonu keşfedilecek bir dünya sunuyor.
  • 09.06.2016 - 09:58
  Anadolu'nun saklı hazinesi: Kastamonu

  Şehri ziyaret eden Hasan Mert Kaya, Skylife Dergisi'ne bir gezi yazısı hazırlayarak Kastamonu'da yaşadığı tecrübeleri anlattı: Zihnimde her kentin bir rengi vardır. Örneğin Mardin sarıdır, Erzurum ise beyaz. Kastamonu’yu ise tek renkle ifade etmek zor…

  Anadolu nun saklı hazinesi: Kastamonu #1

  Mavi-yeşil iki ana renk ve bunların altında onlarca ara tonların yansıdığı bir kent burası. Geçmişte ticaret yollarının ana aksında yer almasa da coğrafyasının zenginliği ile her zaman bir cazibe merkezi olmayı başarmış Kastamonu. En önemlisi ise Anadolu Türk kültürünün rafine değerlerini barındıran ve yaşayan bir kültür havzası olması.

  Anadolu'nun saklı hazinesi Kastamonu-Foto Galeri

  DÖRT MEVSİM KASTAMONU

  Kastamonu yılın her dönemi farklı güzellikler sunar. Her dem taze denir ya, işte tam böyle bir iklimin şehri. Baharda her yer çiçeğe keserken yazın deniz ve kumsallarıyla davetkârdır. Sonbahar bir renk senfonisi, kış ise Ilgaz Dağları’nda beyaz bir sonsuzluktur burada. Öyle bir şehir ki kanyonları, yaylaları, doğal plajları ve kayak tesisleriyle her zevke uygun güzelliklere fazlasıyla sahip.

  Anadolu nun saklı hazinesi: Kastamonu #2

  SEÇKİN KÜLTÜR MİRASI

  Kastamonu bu toprakların kültür birikiminin önemli eserleriyle dolu. 16. yüzyıl başlarında dönemin kadısı Nasrullah Efendi’nin adını taşıyan Nasrullah Camii, kent merkezinde bir mimari zarafet örneği olarak çıkıyor karşımıza. İç mekân tezyinatı ile hayranlık uyandıran camideki hat yazılarının büyük kısmı Kastamonulu hattat Ahmet Şevki Efendi’nin elinden çıkma.

  Anadolu nun saklı hazinesi: Kastamonu #3

  KÜLTÜR ESERLERİ OLDUKÇA ZENGİN

  Minberi ise yöredeki özgün ahşap işleme sanatının en görkemli örneklerinden biri. Kentin en önemli değerlerinden biri de Şaban-ı Veli Camii ve Külliyesi. Külliyeye adını veren meşhur mutasavvıf ve din âlimi Şeyh Şaban-ı Veli, Osmanlı döneminde hem İstanbul’da Fatih Medresesi’nde hem de Kastamonu’da ders veren, dünyaca tanınmış bir zat.

  Anadolu nun saklı hazinesi: Kastamonu #4

  Kastamonu Kalesi, saat kulesi, İsmail Bey Camii ile Bayraksız Sultan Türbesi, kentin zengin kültür eserleri arasında ilk akla gelenler.

  Anadolu nun saklı hazinesi: Kastamonu #5


  Görüş Bildir