Petrol
76.42
0.35%
Euro
19.6849
-0.01%
Dolar
18.6462
0.04%
Altın
1.08
0.78%
Borsa
4943
1.80%
Bitcoin
324.800
1.97%
14ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 14 C

  Baltıkların incisi Riga

  Riga, uzaktan bakıldığında içinden nehir geçen köprü ve kanallarla dolu klasik bir Avrupa şehri.
  • 20.06.2016 - 14:54
  Baltıkların incisi Riga

  Şehri ziyaret eden Hasan Mert Kaya, Skylife Dergisi'ne bir gezi yazısı hazırlayarak Riga'da yaşadığı tecrübeleri anlattı: Havaalanından kent merkezine yaklaştıkça muhteşem bir mimari ile karşılaşıyorsunuz ve Riga’ya neden masal şehir denildiğini anlıyorsunuz.

  Baltıkların incisi Riga #1

  KUZEYİN CAZİBESİ

  Letonya, Kuzey Avrupa’nın önemli ülkeleri arasında. Ülkenin yarısına yakını ormanlardan oluşuyor. Binlerce irili ufaklı göl ve dere ise Letonya’yı bir yeryüzü cenneti kılıyor. Başkent Riga’nın ortasından geçen Daugava Nehri’nin geniş yatağı kenti Baltık Denizi’ne bağlarken, ülkeye gelen büyük gemilerin de kent merkezine kadar yanaşmasına imkân tanıyor.

  Baltıkların incisi Riga-Foto Galeri

  Başta Finlandiya olmak üzere çeşitli Baltık ülkelerinin dev feribotları her gün Riga’ya turist taşıyor. Kuruluşu 1201 yılına kadar geriye giden Riga ilk anda mimarisiyle ilgi çekiyor.

  Baltıkların incisi Riga #2

  MASALSI EVLER

  Riga, mimaride yeni sanat akımı olarak tanımlanan Art Nouveau tarzının Avrupa’daki en önemli merkezlerinden. Jugendstil adıyla tanınan ve ağırlıklı olarak Alman disiplinin yansıması olan binalar Riga kent merkezinin hemen tüm sokak ve caddelerinde karşınıza çıkıyor.

  Baltıkların incisi Riga #3

  UNESCO TARAFINDAN KORUMA ALTINA ALINDI

  UNESCO tarafından dünya kültür mirası kapsamında koruma altına alınan Riga’nın bu mimarisi şehre adeta renkli, şekerli bir pasta görünümü veriyor. Aynı zamanda da Avrupa kültürünün geçmişi ile ilgili de doyurucu bilgi sağlıyor.

  Kuzey Almanya’dan gelen Alman şövalyelerinin kurduğu Riga’da yapılan en erken tarihli binalar gotik ve roma mimarisi özellikleri taşıyor.

  Baltıkların incisi Riga #4

  SANAT AKIMI ÖRNEKLERİ VAR

  Alberta and Strelnieku caddeleri söz konusu mimari sanat akımlarının örneklerinin en yoğun olduğu noktalar.

  Baltıkların incisi Riga #5


  Görüş Bildir