Petrol
83.19
0.62%
Euro
19.5435
-0.03%
Dolar
18.635
-0.02%
Altın
1.06
0.17%
Borsa
4958
0.00%
Bitcoin
321.857
-1.55%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Dağların ve göllerin zirvesi Bişkek

  Kırgız geleneklerini özenle koruyan ama modernleşmekten de geri durmayan Bişkek, misafirlerine keyifli zaman vadediyor.
  • 22.06.2016 - 13:04
  Dağların ve göllerin zirvesi Bişkek

  Şehri ziyaret eden Berrak Harman, Skylife Dergisi'ne bir gezi yazısı hazırlayarak Bişkek'te yaşadığı tecrübeleri anlattı: Aladağlar Kırgızistan’ın başkenti Bişkek, tüm heybetiyle yanı başında duran Aladağlar’la karşılıyor misafirlerini.

  Dağların ve göllerin zirvesi Bişkek #1

  GÖRKEMLİ DAĞ MANZARASI

  Bölgede geniş bir alana yayılan Tanrı Dağları’nın bir kolu olan bu görkemli dağ, Bişkek'ten doğuya doğru uzanıyor. Karla kaplı yüksek zirveleri, engin yaylaları ya da vadileri görmek için şehirden yüzlerce kilometre uzaklaşmaya alışkın olanları şaşırtacak kadar da şehre yakın.

  Dağların ve göllerin zirvesi Bişkek-Foto Galeri

  Eteğine kurulu kentin siluetinin ayrılmaz bir parçası olan Aladağlar ve geniş yeşil alanlarıyla Bişkek, birçok başkentin sahip olduğu o kötü şandan, beton yığını olmaktan kolaylıkla uzaklaşıyor.

  Dağların ve göllerin zirvesi Bişkek #2

  GENİŞ BİR MEYDAN, RENGÂRENK PAZARLAR

  Şehrin en büyük meydanı olan Ala-Too (Aladağ) , yanı başında uzanan dağ sırasıyla aynı ada sahip. Burayı tanımlarken seçilecek en belirgin sıfat, “ferah” olmalı, zira burası hiçbir şeyin iç içe girmediği, oldukça geniş bir alan.

  Bronz heykeller, ışıltılı süs havuzları, Ulusal Tarih Müzesi ve özenle süslenmiş at arabalarıyla bisikletlere ayrılmış geniş cadde, Ala-Too Meydanı’nı dolduruyor. Hemen yanındaki Panfilov Parkı da eklenince, şehrin bu canlı bölümü Bişkeklilerin en çok vakit geçirdiği yerler arasında sayılıyor. Pazarlar ve alışveriş alışkanlıklarının kültürlere dair iyi bir yol gösterici olduğuna inananlardanım.

  Dağların ve göllerin zirvesi Bişkek #3

  HER KÖŞE YAŞAMLA DOLU

  Görmek istediğim iki pazar var Bişkek’te: Kentin kuzeyindeki Dordoy ve şehir merkezindeki Oş.

  Dordoy, Orta Asya’nın en büyük pazarı ve binlerce konteynerden oluşan bir şehir adeta.

  Dağların ve göllerin zirvesi Bişkek #4

  Ama asıl ilgimi çeken, renkli Oş Pazarı. Ünlü Kırgız balı, cevizi, taze ve kuru meyveleri, yöresel tatlıları ve çiçek desenli ekmekleriyle her köşesi yaşamla dolu bu alanda geçen keyifli zamanı kısa tutup doğaya, yani Ala-Arça Millî Parkı’na doğru yola koyuluyoruz.

  Dağların ve göllerin zirvesi Bişkek #5


  Görüş Bildir