Petrol
111.64
0.86%
Euro
17.3254
0.17%
Dolar
16.1774
0.63%
Altın
967.08
0.09%
Borsa
2375
0.00%
Bitcoin
484.791
1.90%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C

  Grönlandlı balıkçılar

  Dünyanın en büyük adası Grönland, rengarenk balıkçı kasabalarıyla ilgi çekiyor.
  • 11.07.2016 - 13:36
  Grönlandlı balıkçılar

  Şehri ziyaret eden Gökçen Ata, Skylife Dergisi'ne bir gezi yazısı hazırlayarak Grönland'da yaşadığı tecrübeleri anlattı: Grönland’a dünyanın en büyük adası derler ama o daha çok üzerini kaplayan buz tabakasıyla, uzun geceleriyle anılır.

  Grönlandlı balıkçılar #1

  RENGARENK BALIKÇI KASABALARI

  Soğuktur, sessiz bir dünyadır. İsmi bile insanı üşütmeye yeten Kuzey Buz Denizi'nin buz kaplı adasında 3 günden fazla duramam diyebilirsiniz ama hayalinizde oluşan soğuk ve beyaz görüntülere karşın Grönland’ın kıyılarında rengarenk balıkçı kasabaları da var.

  Dünyanın en büyük adası Grönland

  Burada yaşayan yerliler, Grönlandlı İnuit kolundan. Bu topraklara yerleşmişler, buraları sevmişler, doğanın zor koşullarına uyum sağlayarak hayatta kalmayı başarmışlar. Buzla kaplı adada tarım yapılamadığından geriye iki şey kalıyor: avcılık ve balıkçılık. Ama yarın ne olacak, belirsiz.

  Grönlandlı balıkçılar #2

  HAYAT DEVAM EDİYOR

  Burada bir kuşak önce körfez her kış donar, kalın bir buz tabakası denizi kapladığında yerliler köpeklerini kızaklarına bağlayıp fok ve balık avı için bu buz tabakası üzerinde uzun seyahatlere çıkardı. Buzu kırıp ağlarını denize saldıktan sonra çadırlarını kurup gecelerlerdi.

  Grönlandlı balıkçılar #3

  Şimdi bu işe devam edenler var fakat küresel ısınma nedeniyle buz tabakasının incelmesi, onların yarınlarını tehdit ediyor. Ama hayat devam ediyor... Zorlu koşullarla baş etmeye alışkın olsalar da küresel ısınmayı durdurmaya güçleri yetmiyor. Belki son balık yakalanana kadar bu işe devam edecekler.

  Grönlandlı balıkçılar #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir