Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
702.104
0.27%
17ºC
İstanbul
Hafif yağmur 17 C

  Irak artık Irak değil

  Irak, Mezopotamya topraklarının önemli bir bölümünü oluşturuyor.
  • 15.07.2016 - 15:26
  Irak artık Irak değil

  Şehri ziyaret eden Hasan Mert Kaya, Skylife Dergisi'ne bir gezi yazısı hazırlayarak Irak'ta yaşadığı tecrübeleri anlattı: Yazının bulunup, ilk yazılı kanunun yapıldığı ve dolayısıyla da tarihin başlangıç noktası olan bu topraklara insanlık çok şey borçlu.

  Irak artık Irak değil #1

  Kuzeyde Zagros Dağları’nın eteklerinden başlar Irak. On binlerce yıldır bu coğrafyaya bereket ve beraberinde de bilgelik taşıyan Dicle ve Fırat nehirleri iki yandan kucaklayıp güneye, Basra Körfezi’ne kadar sürdürür toprakla dostluğunu. Dicle ve Fırat birbirine hasret iki sevgilidir aslında.

  IRAK'TA HER ŞEHİR AYRI BİR DÜNYA

  Vuslat yeri ise Irak’tır. Basra’da denizin tuzuna karışmadan önce birleşip yaklaşık 200 kilometre birlikte akarlar.

  Irak artık Irak değil-Foto Galeri

  Şattülarab adı verilen bu tarihi suyolu günümüzün büyük petrol tankerlerinin denizden karaya doğru önemli oranda ilerlemesine de imkân verir. İnsanlık tarihinin büyük medeniyetlerine ev sahipliği yapan Irak’ta her şehir ayrı bir dünya aslında.

  Irak artık Irak değil #2

  Sahip olduğu köklü geçmiş ve zengin kaynaklarıyla her yıkımın üstesinden gelmeyi başarmış bir yer burası. Yakın geçmişte yaşadığı büyük savaşların ardından da tarih kendisini tekrarlıyor. Irak, zümrüd-ü anka misali küllerinden yeniden doğuyor. Bu doğuş beraberinde büyük fırsatlarla birlikte gerçekleşiyor.

  KUZEY IRAK

  Irak’ın her yeri ile derin kültürel ve tarihi bağlarımız olmakla birlikte, ülkenin kuzeyini oluşturan kentler daha bir yakındır Anadolu’ya. Kerkük, Musul, Erbil türküleri kardeş türkülerimizdir. Irak’ın Arabı, Kürdü, Türkmeni ve Keldanisi ile akrabadır Anadolu insanı. Yürekler bir atar, karınlar aynı yemeklerle doyar. Aynı ezgilerle coşar, aynı ezgilerle hüzünleniriz.

  Irak artık Irak değil #3

  EKONOMİK CAZİBE MERKEZLERİ

  Kültürel bağların ötesinde, bölgenin ekonomik cazibe merkezleri olan ve hızla gelişen Erbil, Süleymaniye ve Selahattin kentleri ticaret için büyük fırsatlar sunuyor. Her geçen gün ülkemizdeki birçok ticari kuruluş bölgede yeni yatırımlara imza atıyor.

  Irak artık Irak değil #4

  Birçok firmanın bölgede mağazaları, şubeleri bulunuyor. Gelişen ekonomi, artan gelir düzeyi beraberinde talep artışını da getiriyor. Bölge bu yapısıyla yatırımcıların mutlaka daha yakından izlemesi gereken bir özelliğe sahip.

  Irak artık Irak değil #5

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir