Euro
10.1147
0.76%
Dolar
8.312
0.48%
Altın
490.58
0.43%
Borsa
1.461
0%
Bitcoin
469.848
-3.86%
12ºC
İstanbul
Güneşli 12 C

  Karaçi Uzakdoğu'nun renkli dünyası

  Büyük İskender’in ordularının üzerinde at koşturduğu, gizemli Uzakdoğu'nun eşiği, çok renkli ve bana son derece ilginç gelen bir ülke.
  • 24.05.2016 - 16:05
  Karaçi Uzakdoğu'nun renkli dünyası

  Dünyanın en büyük 11'inci şehri olan Karaçi, Pakistan'da bulunuyor. Skylife Dergisi'de yer alan gezi yazısında Karaçi ile ilgili bilgilere yer verildi. Pakistan, Marco Polo’nun anılarında “Krallıklar Irmağı” olarak nitelenen, Büyük İskender’in ordularının üzerinde at koşturduğu, gizemli Uzakdoğu'nun eşiği, çok renkli ve bana son derece ilginç gelen bir ülke.

  Karaçi Uzakdoğu nun renkli dünyası #1

  Arap Denizi’nden Karakurum ve Hindukuş dağlarına uzanan renkli bir diyar. Tarihin başlangıcından bu yana her imparatorluğun pençesini uzattığı Asya’daki önemli kavşak, beş bin yıl öncesinin en önemli uygarlıklarının kurulduğu İndus Vadisi. Ve yarım yüzyıldır ayakta olan yeni Pakistan Devleti.

  DİNAMİK BİR TOPLUM

  Türk Hava Yolları nın davetlisi olarak Skylife dergisi adına, Karaçi’den başlayan Pakistan seyahatimin bu kadar çarpıcı bir gezi olacağını beklemiyordum. Karaçi’de dolaşırken bu kadar ilginç manzaralarla, bu kadar modern binalarla karşılaşacağımı gerçekten tahmin etmemiştim.

  Uzakdoğu'nun renkli dünyası: Karaçi

  Bir arı kovanı kadar hareketli, sürekli çalışan, dinamik bir toplumla karşılaştım Karaçi’de. Çarşı ve pazarlarda günün her saatinde seyyar lokantalarda bir şeylerin fokurdadığını, yemek pişirilip satıldığını gördüm.

  Karaçi Uzakdoğu nun renkli dünyası #2

  Üzerlerinde çarpıcı renk ve motiflerin yer aldığı süslü kamyonları ve minibüsleri hayranlıkla seyrettim, ama araçların hangi nedenle bu kadar süslendiğini bir türlü çözemedim.

  YÖRENİN EN BÜYÜK METROPOLÜ

  İstanbul’dan beş saat süren sorunsuz bir uçuştan sonra ulaştığımız Karaçi, İndus Irmağı Deltası nın batısında, Umman Denizi sahilinde bulunuyor. Kent 1850’lerde filizlenmeye başlayarak kısa zamanda yörenin en büyük metropolü haline gelmiş.

  Karaçi Uzakdoğu nun renkli dünyası #3

  1947 YILINDAN SONRA CUMHURİYETİN BAŞKENTİ OLDU

  Günümüzde Karaçi, Sind eyaletinin başkenti ve Pakistan’ın da en büyük kenti. Nüfusunun on milyona yaklaştığı söyleniyor. 1850'lerdeufak bir balıkçı köyü olan kentin nasıl bu kadar büyüdüğüne şaşırmamak elde değil. İngilizler döneminde burası, tndus Irmağı üzerinden taşınan pamukların vehububatın gemilere yüklendiği liman haline geldi. Pakistan’ın egemenliğine kavuştuğu 1947 yılından sonra da yeni cumhuriyetin başkenti oldu.

  Karaçi Uzakdoğu nun renkli dünyası #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir