Petrol
89.12
2.47%
Euro
19.5641
0.86%
Dolar
18.6363
0.02%
Altın
1.077
1.61%
Borsa
5046
1.38%
Bitcoin
322.034
0.89%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C

  Kızıldeniz'in gelini Hurgada

  Hurgada ya da Kızıldeniz'in gelini adını bölgede yaygın olarak bulunan Nitraria ağacından almış.
  • 07.06.2016 - 16:52
  Kızıldeniz'in gelini Hurgada

  Şehri ziyaret eden Tareq Abdalhafez An Nasr, Skylife Dergisi'ne bir gezi yazısı hazırlayarak Hurgada'da yaşadığı tecrübeleri anlattı: 20. yüzyılın başlangıcına dek sadece yerel kabilelere ev sahipliği yapan Hurgada, çevresinde 1913 yılında petrol bulunmasından sonra hatırı sayılır bir öneme sahip oldu.

  Kızıldeniz in gelini Hurgada #1

  Asıl tanınırlığını ise kuşkusuz 1980’li yıllarda zengin su altı dünyası sayesinde kazandı. Kent, Abu Nahhas gibi dalış bölgeleri ve Blaf dalış noktalarının keşfiyle birlikte dünyanın en önemli ve ünlü dalış merkezlerinden biri haline geldi.

  SPORTİF SEÇENEKLER

  Doksan bin nüfuslu Hurgada, Süveyş Kanalı’na adını veren güneydeki Süveyş şehrinin 385 kilometre güneyinde bulunuyor. Günümüzde çok geniş bir yelpazeye yayılan kara ve su sporu olanaklarıyla tanınan şehir, dünyanın dört bir tarafından gelen turistleri ağırlıyor.

  Kızıldeniz'in gelini Hurgada-Foto Galeri

  Güneşli iklimiyle Hurgada bütün bir yıl boyunca turistlere, çeşitli su ve kara sporlarının tadını çıkarmaları için ideal bir ortam sunuyor. Su kayağından çölde safariye kadar çok çeşitli seçenekler olsa da, özellikle dalış ön plana çıkıyor.

  Kızıldeniz in gelini Hurgada #2

  DÜNYADA EŞİ YOK

  Dalış sporu denildiğinde Hurgada’nın dünyada çok özel ve eşsiz bir konumu var. Mercan resifleriyle çevrili çok sayıda doğal koruma alanı, rengârenk bir deniz yaşamı sunuyor.

  Kızıldeniz in gelini Hurgada #3

  Suların çok sakin olması, mercanların canlı renklerini çok derinlere dalmanıza gerek kalmadan görmenize olanak veriyor. Dahası, bu resiflerde yaşayan yüzlerce renk ve çeşitteki balık türleri görülmeye değer bir manzara oluşturuyor.

  Kızıldeniz in gelini Hurgada #4


  Görüş Bildir