Petrol
86.66
-0.07%
Euro
19.4398
0.22%
Dolar
18.6183
-0.07%
Altın
1.063
0.28%
Borsa
4978
0.31%
Bitcoin
324.749
2.42%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Köklü geleneğin şehri Edirne

  Ülkemizde düzenlenen en köklü sosyal ve sportif etkinliklerin düzenlendiği şehir ilgi topluyor.
  • 07.06.2016 - 14:01
  Köklü geleneğin şehri Edirne

  Şehri ziyaret eden Kamil Fırat, Skylife Dergisi'ne bir gezi yazısı hazırlayarak Edirne'de yaşadığı tecrübeleri anlattı: Spor, insanlık için en sağlıklı hobidir. Spor, yeryüzünün, insan kitlelerini peşinden en fazla sürükleyen dört ana fenomeninden (din-politika-sanat-spor) biridir.

  Köklü geleneğin şehri Edirne #1

  Bir spor branşı olarak günümüzde halen sürdürülen tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri tarihsel kayıtlar incelenerek değerlendirildiğinde, sıra dışı görüntü ve uygulamalarla karşılaşılan, çok köklü bir alan olarak karşımıza çıkar.

  Köklü geleneğin şehri Edirne-Foto Galeri

  7 BİN YILLIK GEÇMİŞ

  Yağlı güreş ve Kırkpınar’ın temeli olan güreş sporu, aslında insanlığın yaklaşık 7 bin yıllık geçmişinde (Mısır-Yunan-Türk-Asur-Pers) var olagelmiş ve öncelikle insan gücünün en üst seviyeye erişmesi ile doğa ve diğer canlılarla yaptığı mücadele de üstün olmasına hizmet etmiştir. Bu askeri amaçlarla Asur ve Pers ordularında kullanılmıştır.

  Köklü geleneğin şehri Edirne #2

  ASYA'DAN ANADOLU'YA TAŞINAN GELENEK

  Ancak Türk boylarının Asya içlerinden Anadolu’ ya ulaşmasıyla birlikte, bu coğrafyadaki derin kültürel miras dönüşüme uğramış, adeta yeni bir soluk kazanmıştır.

  Köklü geleneğin şehri Edirne #3

  KENDİ İNANÇLARIYLA SENTEZLEDİLER

  Anadolu 13. yüzyıldan itibaren Mevlana-Yunus Emre gibi düşünürlerle, Horasan erenleri ve Yesevi geleneği; Hacı Bektaş-ı Veli gibi bilgelerin insanı öne çıkaran ve nefse hâkim olma ile erişilebilecek güzellikleri anlatan felsefeleriyle yoğruldu.

  Köklü geleneğin şehri Edirne #4

  Anadolu Selçuklu Devleti’ni oluşturan beylikler, kendi dönemlerinin bilimsel bilgi kaynaklarına erişmeyi başardığı gibi, bununla harmanladıkları kendi inançlarını da bir senteze eriştirmeyi başardılar.

  Köklü geleneğin şehri Edirne #5


  Görüş Bildir