Petrol
113.19
0.54%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
485.524
1.46%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  Mardin turizmde zirveyi gördü

  Güneydoğu'nun turizmde yıldızı parlayan şehri Mardin'de, 2017 yılında konaklayan turist sayısında bir önceki yıla göre yüzde 105 artış oldu.
  • AA
  • 13.01.2018 - 12:34
  Mardin turizmde zirveyi gördü

  Farklı din, dil ve kültüre mensup vatandaşların kardeşçe bir arada yaşadığı Mezopotamya'nın incisi Mardin'de, geçen yıl konaklayan turist sayısında büyük artış yaşandı.

  Mardin turizmde zirveyi gördü #1

  İnanç turizmi, çok sayıda tarihi ve kültürel varlığıyla turizmde cazibe merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Mardin'de 2017 yılında konaklayan turist sayısında bir önceki yıla oranla yüzde 105 artış sağlandı.

  Mardin turizmde zirveyi gördü #2

  232 BİN KİŞİ KONAKLADI

  Camileri, medreseleri, kiliseleri ve taşın oya gibi işlendiği evleriyle misafirlerine otantik bir ortam sunan ve 2016 yılında 5 bini yabancı 113 bin turistin konakladığı tarihi kentte 2017 yılında 20 bini yabancı 232 bin kişi konakladı.

  Böylece geçen yıl önceki yıla göre konaklayan ziyaretçi sayısında yüzde 105 artış olurken, yabancı turistlerde ise artış yüzde 400'e ulaştı.

  Mardin turizmde zirveyi gördü #3

  Tatillerde, hafta sonlarında ve özel günlerde 6 bin 500 yataklı 47 otelin bulunduğu şehirde doluluk oranının yüzde 100'e ulaşması turizmcilerin yüzünü güldürürken, bu yıl için de umutları artırdı.

  TERÖR BİTTİ HUZUR GELDİ

  Geçmiş yıllarda bölgede yaşanan terör olayları nedeniyle 13 otelin kapandığı şehirde, sağlanan huzur ortamı, gerçekleştirilen tanıtım organizasyonları ve etkinliklerle kapanan oteller 2017 yılında tekrar açıldı, ayrıca kentte ilave 3 otel daha hizmete girdi.

  Mardin turizmde zirveyi gördü #4

  Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) Başkanı Özgür Azad Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin geçen yıl turizmde yıldızı parlayan bir konuma geldiğini söyledi.

  Tesis edilen huzur ortamı ve şehirde yapılan organizasyonların etkisiyle kente talebin arttığını kaydeden Güngör, "Geçen yıl bir önceki yıla oranla yüzde 100'ün üzerinde artış oldu. Özellikle yeni yıl tatilindeki yoğunluk son 5 yılın en dolu oranıydı. İnanılmaz şekilde yoğun geçti. Bu açıdan 2018 yılı için de ciddi bir şekilde umutlandık." dedi.

  Mardin turizmde zirveyi gördü #5

  "YOĞUN TALEP VAR"

  Dolu dolu geçen yılın ve şimdiden başlayan rezervasyonların ve taleplerin kendilerini mutlu ettiğini vurgulayan Güngör, şöyle konuştu:

  "Yoğun talep var. Bu, yapılan organizasyonlarla terör algısının kırılmasından kaynaklanıyor. Bu yıl da benzer organizasyonlar planlanıyor. Türkiye Bayan Basketbol Finalleri Mardin'de olacak. Bu Mardin için çok önemli bir prestij. Bu organizasyonu sağlayan Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Valimiz Mustafa Yaman'a çok teşekkür ediyoruz. Hem bu organizasyonlar hem de huzur ortamı talebin yoğunlaşmasına vesile oldu. Bu talebi karşılamak için de turizmciler olarak hazırlıklarımızı yapıyoruz."

  Mardin turizmde zirveyi gördü #6

  "MARDİN TERÖR ALGISINI KIRDI"

  Güngör, terör olayları nedeniyle ciddi bir sıkıntı yaşandığını ancak bu sıkıntıların artık geride kaldığına dikkati çekerek, otelleri kapanan bir şehirden yeni oteller açılan bir konuma geldiklerini aktardı.

  "Mardin terör algısını kırdı. Buraya gelen misafirler de bunu gördü." diyen Güngör, şunları kaydetti:

  "2016 yılındaki terör olayları nedeniyle oteller kapanma noktasına gelmişti. Yaklaşık 13 otelimiz kapandı ama 2017 yılında kapanan oteller yerine açılan oteller oldu. O algının kırılması bizleri mutlu etti. Şu anda 6 bin 500 yatak kapasitemiz var. İnşallah ilerleyen zamanda daha da yükselecek. 2018 yılı için umutluyuz. Şu anda aldığımız rezervasyonlar, son 5 yılda görülmemiş. Şu anda mart ayına yoğun talep var."

  Mardin turizmde zirveyi gördü #7

  Mardin turizmde zirveyi gördü #8

  Mardin turizmde zirveyi gördü #9

  Mardin turizmde zirveyi gördü #10

  Mardin turizmde zirveyi gördü #11


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir