Dolar
7.6285
-0.9401%
Euro
8.8993
-0.8556%
Altın
1867.94
0.2409%
Borsa
1119.56
1.5335%
G. Altın
458.785
-0.6173%
Bitcoin
79919.38
1.3048%
26ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 26 C

  Şiirin ve inancın kutsal şehri: Meşhed

  Başkent Tahran'ın kuzeydoğusunda bulunan Meşhed, Şehname'nin yazarı Firdevsi'nin sözlerinin yankılandığı yer olarak tarihte yer alır.
  • 30.08.2016 - 12:03
  Şiirin ve inancın kutsal şehri: Meşhed

  Şehri ziyaret eden Hasan Mert Kaya, Skylife Dergisi'ne bir gezi yazısı hazırlayarak Meşhed'de yaşadığı tecrübeleri anlattı: Binalud ve Hezarmescid dağları arasına kurulu Meşhed, barındırdığı dini mekânlarla inanç turizminin önemli merkezlerinden biri. Bu merkezler kente her yıl milyonlarca turistin gelmesini sağlıyor.

  Şiirin ve inancın kutsal şehri: Meşhed #1

  BEKLENTİLERİ KARŞILAYAN ŞEHİR

  Özellikle serin geçen yaz sezonunda hem ülke içinde hem de yurtdışından ziyaretçi akınına uğrayan şehir, kendisini görmeye gelenlerin beklentilerini fazlasıyla karşılıyor.

  Şiirin ve inancın kutsal şehri: Meşhed

  Günün hemen her saati ziyaretçilerin uğrak yeri olan türbeler aslında İran mimarisinin de yaşayan şaheserleri niteliğinde. Bu yapılara bağlı kütüphanelerde ise Safeviler başta olmak üzere çeşitli dönemlere tarihlenen son derece nadir ve değerli el yazma eserler muazzam bir kültür hazinesini oluşturuyor.

  Şiirin ve inancın kutsal şehri: Meşhed #2

  İMAM RIZA TÜRBESİ

  Gerek Meşhed’de gerekse İran genelinde türbe kavramı oldukça önemli. Türbelere eklemlenen kütüphane, muvakkithane, ibadet alanları ile mekânlar oldukça büyük ve haşmetli görünüyor. İran mimarisinin baş döndürücü estetiği de bu büyüklüğe eklendiğinde masalsı ve büyüleyici eserler ortaya çıkıyor.

  Şiirin ve inancın kutsal şehri: Meşhed #3

  Gaznelilerin kurucusu Sultan Mahmud tarafından 11. yüzyılda türbenin karşısına yaptırılan cami, inşa edildiği çağın görkemini sergilemeyi sürdürüyor. Meşhed’deki İmam Rıza türbesi bünyesinde tüm bu özellikleri barındıran ve kentin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında ilk sırada yer alıyor. Ziyaret alanındaki geleneksel İslam sanatlarından hat ve tezhibin şaheser örneklerini saatlerce seyretmek isteyeceksiniz.

  Şiirin ve inancın kutsal şehri: Meşhed #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir