Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2413
-0.72%
Dolar
17.9122
0.02%
Altın
1.022
-0.85%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
416.081
-0.03%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C
  Yurt dışında hediyelik eşya krizi

  Yurt dışında hediyelik eşya krizi

  Gezginlerin korkulu rüyası haline gelen hediyelik eşya krizini en kolay ve pratik yönden halledebilecekleri önerilerle karşınızdayız.
  • Özel Haber
  • 25.04.2018 - 11:31

  Selen KALDIRIM / selen.kaldirim@ensonhaber.com

  Bu haberimiz gittiğiniz ülkeden bir anı olarak aldığınız kişisel materyallerden çok, dönerken hepsine birer araba getirmeniz gerekiyormuş gibi davranan arkadaşlarınızı ilgilendiriyor. ‘’Ala ala bunu mu aldın’’ denilen  magnet ve anahtarlıkların ne kadar masraflı ve değerli olduklarını görmeliler.

  Birçoğumuz gittiğimiz ülkelerden orayı simgeleyen ufak tefek hatıra kalacak eşyalar alırız; ya da bunu yapmak zorunda bırakan arkadaşlarımız vardır.  Peki sizin bu zamana kadar aldığınız en fantastik hediye neydi, neler alabilirsiniz? Gelin biraz alışveriş yapalım.

  ÖNCELİKLE: GEZGİNDEN HEDİYE İSTENMEZ

  Alabileceğiniz hediyelik eşyalardan bahsetmeden önce kısaca değinmek istedim ki; euro olmuş beş, ‘Gelirken bana ne getireceksin?’ demeye utanmıyoruz bazen. Bir de bunun, sizi ithalat aracı gibi kullanan farklı bir pazarlık versiyonu var; ‘Ben parasını vereyim’.

  Yurt dışında hediyelik eşya krizi #1

  Neyse, gelelim hem kendiniz hem de eş, dost için alabileceğiniz hediyelik eşya alışverişimize.

  KLİŞELER: MAGNET, ANAHTARLIK

  Tamam belki heycanlandıran bir hediye değil ama önemli olan niyet diyelim, anı diyelim, bir hatıra diyelim. Ne derseniz deyin bu hatıralar masraflı hatıralar. Küçümsenen ve birer klişe haline gelen ‘magnet’ ve ‘anahtarlık’ları hemen hemen gittiğiniz bütün ülke versiyonlarıyla dükkânlarda bulabilirsiniz.

  Yurt dışında hediyelik eşya krizi #2

  Bu hediyelikler 'seyahat' kavramı ile o kadar özdeşleşmiş ki, gittiğimiz her ülkede magnet satan bir dükkân görmemek şaşırtıcı olur. Fiyatlar gittiğiniz ülkenin para birimine göre artıp azalabilir ama uyarmak istiyorum ki euro, dolar, pound gibi para birimlerinin kullanıldığı ülkelere giden arkadaşlarınızı rahat bırakın. Bir buzdolabı magnetine servet vermek zorunda kalmasın.

  Yurt dışında hediyelik eşya krizi #3

  TURİSTİK HEDİYE DÜKKÂNLARI

  Bilmeniz gereken altın kural; eğer hediyelik bir eşya almaya karar verirseniz, gittiğiniz dükkanlardaki hediyeliklerin fiyatlarının borsa gibi sürekli değiştiğini bilin. Hatta çoğu zaman fiyat bile yazmıyorlar; bunun sebebi anladığınız üzere ‘kime ne kadara satabilirsem kâr’ mantığı.

  Yurt dışında hediyelik eşya krizi #4

  MERKEZ DÜKKÂNLARDAN UZAK DURUN

  Hemen hemen çoğu hediyelik dükkân genelde en çok ziyaret edilen merkezi bölgelerde bulunur. Ünlü sokak ve caddelerdeki hediyelikçiler, alacağınız eşyaları her zaman daha fazla bütçeye satar. Bu yüzden şehir merkezinden uzak, daha çok pazar veya köşe bucaklardaki dükkanlardan hediyelik tercih etmek de kâr var.

  Yurt dışında hediyelik eşya krizi #5

  ALTERNATİF HEDİYELER

  Alacağınız hediyelikler nerede olduğunuza göre değişir tabii. Şimdi Tayland’a gitsen bir filin dişini de alabilirsin; Japonya’ya gitsen ufak tefek bir teknolojik alet(kulaklık, ipod…) olabilir, Barcelona’dan bir Messi tişörtü, Kolombiya’dan kahve, Almanya’dan çikolata, daha neler neler.

  Yurt dışında hediyelik eşya krizi #6

  TABLO, BAYRAK, HARİTA...

  Gittiğiniz dükkânlarda karşınızda o ülkenin isminin ve bayrağının basılı olduğu tişört ve kupalar göreceksiniz. Anahtarlık, magnet ve kartpostallar da olmazsa olmaz. İlla hediye alacaksanız aynı fiyatlarda farklı alternatiflere bakın; bu el çizimi bir resim, şehri simgeleyen bir tablo, not defteri, şekerleme, fotoğraf albümü, kupa, kişisel bakım eşyası, cüzdan, bileklik, ülke bayrağı, harita ya da özel bir meyve de olabilir. Biraz daha yaratıcı düşünün, daha kârlı ve faydalı ne alabilirsiniz?

  Yurt dışında hediyelik eşya krizi #7

  YİYECEK NEDEN OLMASIN

  Aldığınız hediyelikler için ‘niyet önemli’ dedik falan ama alacaksanız da daha etkileyici ve işe yarayan bir şeyler mi alsanız? Mesela gidip deneyimlediğiniz bir lezzete ne dersiniz? Ukrayna’daki çikolata fabrikasından el yapımı bir bitter getirseniz fena mı?

  Yurt dışında hediyelik eşya krizi #8

  MARKETLERİ DEĞERLENDİRİN

  Ya da süpermarketleri ziyaret edip bizde olmayan gıdalardan getirmek de güzel bir fikir olabilir; çeşit çeşit soslardan meyvelere, kurabiyelerden geleneksel içeceklere kadar birçok seçeneğiniz var.

  Yurt dışında hediyelik eşya krizi #9

  PAZARLIK YAPIN

  Özellikle üzerinde fiyatı yazmayan butik hediyelikçilerde uyanık olun, kazıklanmadan halledin şu işi; pazarlık yapın, muhabbete girin, biraz ısrarcı olun; halledersiniz.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir