taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5755
Euro
7.2624
Altın
1621.77
Borsa
88059.46
Gram Altın
342.982
Bitcoin
42405.7
fuzulev

Show TV ve Kanal D'ye RTÜK'ten 571 bin lira ceza

İki kanala toplam 571 bin lira "ağız bozma" cezası verildi.


Whatsapp ile paylaş

Show TV ve Kanal D'ye RTÜK'ten 571 bin lira ceza

Show TV ve Kanal D'ye RTÜK'ten 571 bin lira ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Show TV'de yayınlanan "Makina Kafa" programında kaba, küfürlü ve cinsel içerikli konuştuğunu tespit ettiği Okan Bayülgen ile Kanal D'de "Arkadaşım Hoşgeldin" programında 45 kez kaba ifadeler kullandığı belirlenen "yönetmen" için iki kanala toplam 571 bin lira idari para cezası verdi.

RTÜK'ten edinilen bilgiye göre, Arkadaşım Hoşgeldin adlı eğlence programında, sahnede görünmeyen ancak oyunculara sürekli komut veren "Yönetmen" karakterinin oyuncular için kullandığı kaba ifadeler nedeniyle Üst Kurul, kanala 420 bin lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı. Üst Kurul, Bayülgen'in sunduğu Makina Kafa adlı programdaki kaba, küfürlü, argo ve cinsel içerikli konuşmalar nedeniyle Show TV'ye 151 bin lira idari para cezası verdi.

"KABA VE ARGO KULLANIMLAR"

Her iki programla ilgili uzman raporlarını değerlendiren Üst Kurul, programlarda 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun, "Yayın hizmetleri, Türkçenin özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzel ve anlaşılır şekilde kullanılmasını sağlamak zorundadır; dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez" şeklindeki 8/1-m maddesinin ihlal edildiğine hükmetti. Üst Kurul, söz konusu yayın ihlali nedeniyle her iki kanala da reklam gelirlerinin yüzde biri oranında olmak üzere toplam 571 bin lira idari para cezası müeyyidesi uyguladı. İdari para cezasının miktarı yayın kuruluşunun ihlalin tespit edildiği aydan bir önceki aydaki brüt ticari iletişim gelirinin yüzde birinden üçüne kadar olabiliyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir