taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

Sigaradan her yıl 6 milyon insan ölüyor

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, sigaranın her yıl 6 milyon insanın ölümüne neden olduğunu söyledi.

12.02.2014 - 16:25..
Whatsapp ile paylaş

Sigaradan her yıl 6 milyon insan ölüyor

Türkiye'de son 5 yılda 2 milyondan fazla insanın sigarayı bıraktığını belirten Prof. Dr. Selma Metintaş, Türkiye'nin, Avrupa ülkeleri arasında tütün tüketiminde üçüncü sırada, dünya ülkeleri arasında ise yedinci sırada yer aldığını ifade etti.

17 MİLYON KİŞİ SİGARA İÇİYOR

Türkiye'de 17 milyon kadar sigara içen kişi olduğunu ve her yıl 100 bin kişinin sigaraya bağlı nedenlerle yaşamını kaybettiğinin tahmin edildiğini kaydeden Prof. Dr. Metintaş, ‘‘Bu sayı trafik kazalarına bağlı ölümlerden 20 kat fazladır. Küresel Yetişkin Tütün Araştırması’nın (KYTA) Türkiye sonuçlarına göre, ülkemizde 15 yaş ve üzerindeki yetişkinlerin yüzde 31’i yaklaşık 16 milyon kişi halen sigara içmektedir. Sigara içme sıklığı, erkeklerde yüzde 48, kadınlarda ise yüzde 15’i bulunmuştur. Erkeklerin yüzde 44’ü, kadınların ise yüzde 12’si her gün sigara içmektedir’’ dedi.

'AKCİĞER KANSERİNİN YÜZDE 49’U GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE'

Sigara kullanımına bağlı olarak en sık görülen hastalıklar arasında birinci sırada akciğer kanserinin yer aldığını dile getiren Prof. Dr. Selma Metintaş, "Her yıl dünyada yaklaşık 1 milyon 400 bin yeni akciğer kanseri hastası görülmektedir. Dünyada akciğer kanserinin dağılımı bölgesel olarak oldukça büyük farklılıklar gösterebilmekte olup, akciğer kanseri olgu tahmini (insidansı) her yıl yüzde 0.5 oranında artarak, görülme hızları açısından da ülkeler ya da bölgeler arasında 10-100 katlık farklılıklar görülmektedir. Avrupa ülkelerinde erkekler arasında tüm kanser olgularının yaklaşık yüzde 21’i, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 15’i akciğer kanseri nedeniyledir. Günümüzde akciğer kanserinin yüzde 49’u gelişmekte olan ülkelerde gözlenmektedir. Kadınlardaki en yüksek oranlar, Kuzey Amerika ve Avrupa kuzeyinde saptanır iken, Çin’de de akciğer kanserine yüksek sıklıkta rastlanmaktadır’’ diye konuştu.  

'2008 YILINDA 3 MİLYON 278 BİN KİŞİ KOAH’TAN ÖLDÜ'

Sigara kullanımına bağlı olarak en sık görülen hastalıklar arasında ikinci yer alan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’ndan (KOAH) kaynaklanan ölümler hakkında da bilgi veren ESOGÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, ‘‘KOAH, yüksek gelir düzeyine sahip ülkelerde ölümlerin artış gösterdiği büyük kronik hastalıklardandır. KOAH ölümleri erkekleri kadınlardan daha fazla etkilemektedir. Tüm dünyada 2008 yılında 4.2 milyon (tüm ölümlerin yüzde 7.4’ü) ölüm kronik solunum sistemi hastalıklarından olmuştur. Kronik solunum sistemi hastalıkları astım ve KOAH başta olmak üzere solunum sistemi alerjenleri, mesleki akciğer hastalıkları ve pulmoner hipertansiyondur. Dünyada KOAH nedeniyle 2008 yılında 3 milyon 278 bin ölüm olmuştur. Bu sayı, toplam ölümlerin yüzde 5.8’ini, kronik solunum sistemi hastalıklarından ölümlerin ise yüzde 78’ini oluşturmaktadır’’ diye belirtti.

AKCİĞER KANSERİ VE KOAH HASTALIĞI

Prof. Dr. Metintaş ayrıca, bugünden itibaren sigara kullanma sıklığının yarı yarıya azaltılmış olsa bile, gelecek 20-30 yıl akciğer kanseri ve KOAH’ın en önemli halk sağlığı sorunu olmaya devam edeceğini, sigara içme sıklığının toplumda yakından takip edilmesi ve bu iki hastalığın gelecekteki sıklığını tahmin etmekte önemli olduğunu sözlerine ekledi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir