taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.336
6.06925
1214.5155
93296.84
208.525

Sinemaya ve tiyatroya giden öğrenciye TEOG'da ek puan

MEB, TEOG sınavına giren ve kültürel etkinliklerde bulunan öğrencilere, sistem üzerinden ek puan verecek.

Ajanslar | 26.04.2016 - 09:11..

Sinemaya ve tiyatroya giden öğrenciye TEOG'da ek puan

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın geçen hafta imzaladığı protokole göre, 5. sınıfta yetenek testine tabi tutulacak öğrenciler, en az bir spor dalına yönlendirilecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı, yetenekli öğrencinin lisansını çıkaracak.

SPORCULARA TEOG'DA EK PUAN

Profesyonel olarak da spor yapacak öğrenci, liselere girişte yapılan TEOG’da ek puan alacak.

TİYATROYA, SİNEMAYA, SERGİYE GİDENE DE EK PUAN

MEB, benzer bir uygulamayı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile de hayata geçirmeyi planlıyor. Buna göre sinema, tiyatro, resim galerileri ve benzeri kültürel etkinlikler, e-okul sistemine akredite edilecek. Sinemaya ve tiyatroya giden, resim galerilerini gezen öğrenciler, e-okul sistemine işlenecek. MEB, TEOG sınavına giren ve kültürel etkinliklerde bulunan öğrencilere, bu sistem üzerinden ek puan verecek. Kültürel etkinliklere çok katılan öğrenci daha fazla puan alacak.

SİNEMAYA KATEGORİ

Öğrencinin her izlediği film, sisteme kaydedilmeyecek. MEB, sinema filmlerini de öğrencilerin izleyeceği biçimde sınıflandıracak. Filmler için “+18”, “+13” ve “şiddet içerir” gibi sınırlamalar getirilecek. Bu sınırlamalara uyan ve önerilen filmleri izleyen öğrenciler ek puan alabilecek. MEB, söz konusu projelerle öğrencilerin hem sportif hem de kültürel etkinliklerde bulunmasını teşvik edecek. Başarı sağlanması halinde üniversiteye girişte de aynı sistem uygulanacak.

1 MİLYONDAN FAZLA ÖĞRENCİ

MEB tarafından her yıl 6 dersten iki dönem uygulanan TEOG sınavlarına 1 milyondan fazla öğrenci giriyor. Bu yıl 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik 27-28 Nisan’da yapılacak merkezi ortak sınavlara, 1 milyon 174 bin 427 öğrenci katılacak.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)