taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.776
Euro
7.3741
Altın
1647.5
Borsa
93225.22
Gram Altın
358.525
Bitcoin
49759.8

Singapur'da sakız çiğnemek neden yasak

Marketlerde sakız satışının yasak olduğu ülkede, çeşitli rivayetler dilden dile dolaşıyor.

Whatsapp ile paylaş

Singapur'da sakız çiğnemek neden yasak

sakız

Singapur, çeşitli yasaklarla sık sık gündeme geliyor. Sakız çiğnemenin yasak olduğu ülkede, sakız almak isteyenler marketler yerine eczanelere gitmek zorunda kalıyor.

SİNGAPUR'DA SAKIZ NASIL ALINIR

Eczanelerden kimlik bilgilerini vererek sakız satışının yapıldığı Singapur'da, neden bu yasaklamanın getirildiğine dair çeşitli rivayetler var.

2 RİVAYET VAR

Anlatılan hikayelerin ilkine göre; ülkede açılan metro, bir sakız yüzünden arıza yaptı ve ülke milyonlarca dolar zarar yaptı. Metrodaki zararın bir sakızdan kaynaklandığını öğrenen yetkililer, sakız çiğnemeye yasak getirdi.

Diğer bir rivayete göre ise, ülke yöneticilerinden biri koltuğun üzerindeki sakıza oturdu ve bu olaya çok sinirlendi. Bu sebeple söz konusu yasak getirildi.

"ÇEVREYİ KİRLETİYORLAR"

Yasakla ilgili konuşan Singapur vatandaşı Fann Wong, "Sanırım insanlar çiğnedikten sonra sakızı yere atarak çevreyi kirlettikleri için. Bundan dolayı sakız çiğnemek yasak" ifadelerini kullanmıştı.

YERE TÜKÜRMEK YASAK

Singapur'a gidecek vatandaşlar, yere tükürmemeye de dikkat etmeli. Ülkede sakız çiğnemek gibi yere tükürmenin de cezası var.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir