taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3338
6.0912
1221.4505
93616.45
209.512

Singapur'un kurucusu Lee vefat etti

Singapur'un kurucusu ve ilk Başbakanı Lee Kuan Yew, 91 yaşında vefat etti.

AA | 23.03.2015 - 08:52..

lee

Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, 5 Şubat'ta ağır zatürre şikayetiyle hastaneye kaldırılarak yaşam destek ünitesine bağlanan Lee Kuan Yew'in yaşamını yitirdiği bildirildi. Lee'in hayatını kaybetmesi üzerine ülkede bir haftalık milli yas ilan edildi.

31 YIL BOYUNCA BAŞBAKANLIK YAPTI

BBC'nin haberine göre, Singapur'u küresel ticaret ve finans merkezine dönüştürerek dünyanın en zengin ülkelerinden biri haline getiren Lee, Başbakanlık görevini 31 yıl boyunca sürdürdü ve 2011'e kadar hükümette görev almaya devam etti.

ÜLKENİN İLK BAŞBAKANI

Cambridge'de hukuk eğitimi alan Çin kökenli Lee, 1959'dan beri iktidarda kalan Halk Hareketi Partisi'ni kurdu ve ülkenin ilk Başbakan'ı oldu.

TAM BAĞIMSIZ CUMHURİYET STATÜSÜNE KAVUŞTURDU

Lee, Britanya'nın Malaya, Sabah (Kuzey Borneo) ve Saravak ile Malezya Federasyonu’na bağladığı Singapur'u federasyondan çıkararak, 9 Ağustos 1965'te tam bağımsız cumhuriyet statüsüne kavuşturdu. Eğitime yatırım yaparak iyi eğitimli ve iyi İngilizce bilen iş gücü yetiştirilmesine önem veren Lee, Singapur'u üretim merkezi haline getirmek ve yabancı firmaları ülkeye çekmek için ABD'li yatırımcılara ulaştı.

Singapur'un kurucusu Lee vefat etti

SAKIZ ÇİĞNEME YASAĞI

Lee'nin yönetiminde ülkede ifade özgürlüğü ile basına sınırlamalar getirildi ve siyasi muhalifler, mahkemelerin hedefi haline geldi. Lee'nin döneminde ayrıca, ülkede işkencenin önü açıldı, sakız çiğneme yasağı getirildi ve hükümetin zeki insanlarına daha zeki bebekler dünyaya getirmeleri için bir araya getirme baskısı yapıldı.

50. bağımsızlık yılını kutlayacak Singapurlular, Lee Kuan Yew'e saygı duyuyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)