taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Sırrı Süreyya Önder'den Rudaw TV'ye özel açıklama

HDP Eşbaşkanı Sırrı Süreyya Önder, Rudow TV'ye yaptığı açıklamada, '17 Aralık Darbe girişimidir. Süreç zarar görürse,tüm ülke zarar görür' ifadelerine değindi.


Whatsapp ile paylaş
Sırrı Süreyya Önder'den Rudaw TV'ye özel açıklama

Erbil merkezli Rudaw TV'ye açıklamalarda bulunan HDP Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreya Önder, kanalın Barzani taraflı yayınlarını da eleştirdi. Önder, "Kürt halkı, sayın Öcalan ve devlet ile çözüm sürecini geliştirmeye çalışan heyetin bir üyesi olarak gözlemimi aktarmak istiyorum. Rudaw yönetimi de böyle kabul etsin." dedi.

"BEN KÜRDİSTAN'DA DOĞMUŞ BİR TÜRKÜM"

Önder ayrıca, "Ben bir Türküm. Kürdistan'da doğmuş bir Türküm ve bir yoldaşlık nöbeti tutuyorum. Temel manifestom; Kürt halkının onuru ve onuruna gösterdiği titizlik. Bunu bir kutsal nokta olarak koydum ve böyle davranıyorum. Yoldaşlık böyle olur. Kürdistani bir kanal. Rojava şu anda bütün Kürdistan'ın onurudur. Orada rüzgar esse Nusaybin'deki Kürt üşüyor. Orada birinin tırnağı taşa değse İstanbul'daki Kürd'ün gözüne değmiş gibi oluyor. Orada gösterilen mücadeleye saygı duymak gerekir. Bir yoldaşları olarak ben inciniyorum. Bunu yoldaşça ve kardeşçe bir sitem olarak belirtiyorum." ifadelerini de kullandı.

Önder'in Öcalan ziyaretiyle ilgili değerlendirmeleri ise şöyle:

SAĞLIK SORUNLARI VAR

Sayın Öcalan'ın sağlık sorunları var, ama bunu çok fazla ön plana çıkarmıyor. 15 yıldır zindan koşullarında yaşıyor.

KÜRTÇE GAZETE OKUYOR, TV İZLİYOR

Çok yoğun okuduğunu ve yazdığını biliyoruz. Ciltlerce cezaevinde üretim yaptı. Yaşamı ağırlıklı olarak okumak ve yazmakla geçiyor. Yasal hakları kendisine iade edildi. Yazılı Kürt medyasını izleyebiliyor. Ancak 30-40 gün bekletilerek ve incelendikten sonra veriliyor. Diğer medyayı 8-10 gün fasılalarla toplu olarak alıyor. 12 televizyon kanalını izliyor, Kürt TV kanalı olarak sadece TRT 6 var bir tek.

Sırrı Süreyya Önder'den Rudaw TV'ye özel açıklama

'17 ARALIK DARBE GİRİŞİMİDİR' DEDİ

Öcalan, sürecin sekteye uğramasını bu sebeplere bağlamıyor. Hükümetin bu konuda göstereceği iradi zaafiyetten daha çok şikayetçi. O anlamda bunun bir darbe girişimi olduğunu ya da buna dönüştürülmek istendiğini, evet söyledi. Ama süreci başlatan tek başına hükümet değil bir halkın 30 yıllık mücadelesi var ve sayın Öcalan'ın geliştirdiği bir çözüm iradesi var. Dolayısıyla tek taraflı başlayan bir süreç değil. Türkiye halkları da uluslararası kamuoyu da bunu benimsedi. Dolayısıyla süreç zarar görmez, kesintiye uğramaz. Süreç zarar görürse bütün ülke zarar görür.

İMRALI-KANDİL ARASINDA FARKLI YAKLAŞIM VAR MI?

Benim gözlemim KCK sayın Öcalan'ın iradesini güçlendirme noktasında büyük bir titizlik gösteriyor. Nihayetinde sayın Öcalan bir Kürt halk önderidir. Bu bilinçle, saygı ile dikkatle herkes davranıyor. Yıllarca 'bebek katili' dedikleri sayın Öcalan'ı artık barışın teminatı olarak gören yazılar yazılmaya başlandı. Bu iftira artık geride kaldı.

HÜKÜMET-CEMAAT UZLAŞACAK

İktidar içi bir paylaşım kavgasıdır. Kalıcı olacağını düşünmüyorum. Hayatın bir yerinde yeni bir dengede buluşacaklar, eğer takatları kalırsa. Neticede iktidar dediğin bir paylaşma biçimidir. İttifak olarak iktidarsanız yeni bir denge oluşur, barışırlar.

AVUKAT VE SİYASİ HEYET GÖRÜŞMESİ

Gasp edilmiş alanlardan birisi. Sanırım çözülecek; çözeceğiz bu meseleyi pek yakın zamanda. Sadece avukatları ile değil siyasi heyetlerle de görüşecek. Sayın Zana ile yaptığı görüşmeler bunun ilk adımı idi. İlk kez heyetin dışında bir siyasi ile görüşme gerçekleştirildi.

AKİL ADAMLAR VE GAZETECİLERLE GÖRÜŞME

Hükümet bunun hazırlığı içindeydi sanırım. 17 Aralık meselesi ile sanırım biraz durdurdular. Ama yakın bir gelecekte Kürkçü ve Sebahat Tuncel'le görüşecek. Ondan sonra da gazeteciler ve diğer siyasi heyetlerle görüşme olacak diye bir beklentimiz var.

 

 

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir