taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.47955
6.1931
1207.73
93287.16
212.545

Sisi 2 yılda üçüncü kez Rusya'yı ziyarete gidiyor

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, son 2 yılda üçüncü kez Moskova'yı ziyaret ediyor.

AA | 25.08.2015 - 14:49..

1

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, resmi temaslarda bulunmak üzere Rusya’ya gitti. Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Sisi’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya Parlamentosu Duma’da bir araya geleceği belirtildi.

2 YILDA ÜÇÜNCÜ ZİYARET

Sisi’nin Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı ile Yatırım Fonu Bakanı'yla da görüşeceği aktarılan açıklamada, iki ülke heyetleri arasında da görüşmelerin olacağını kaydedildi. Sisi'nin 3 gün sürecek temaslarında siyasi, askeri ve ekonomik konuların masaya yatırılması bekleniyor.

Seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin Temmuz 2013'teki askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmasının ardından son 2 yıllık süreçte Sisi, üçüncü kez Rusya’yı ziyaret ediyor. İlk olarak Savunma Bakanı iken Adli Mansur’un cumhurbaşkanlığı döneminde Moskova'ya giden Sisi, ikinci ziyaretini cumhurbaşkanı sıfatıyla gerçekleştirmişti.

SİSİ YÖNETİMİ RUSYA'YLA İLİŞKİLERİNİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYOR

Sisi’nin ilk ziyaretinde Putin tarafından kendisine hediye edilen "Sovyet armalı" mont Mısır medyasında geniş yer bulmuştu. Putin ise geçen şubat ayında 10 yıl aradan sonra Kahire’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, burada da Sisi’ye Kalaşnikof marka silah hediye etmişti.

Sisi yönetimi, özellikle savunma alanında Rusya'yla ilişkilerini güçlendirmeyi hedefliyor. Bu çerçevede Mısır'ın Rusya’dan bir denizaltı alacağı belirtilmişti.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)