taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.6969
6.3083
1465.43
106805.2
268.475
43142.59

Skolastik düşünce nedir

Skolastik düşünce, Orta Çağ döneminde kilisenin hem siyaset hem de toplum üzerindeki gücünü temsil eden, aklın ve bilimin saf dışı bırakılmasına verilen dönemdir.

Whatsapp ile paylaş

Skolastik, Latince kökenli schola kelimesinden türetilen, scholasticus teriminden gelmektedir ve kelime anlamı okul felsefesi anlamını içeriyor.

Orta Çağ'da kilise, bütün ana güçlerin de üzerindeydi. Bu dönemde krallar, Papa'nın elinden taç giyiyor ve kilisenin emri altında siyaset yapıyorlardı.

AKIL VE BİLİM SAF DIŞI

Bilim ve düşünceye izin vermeyen skolastik düşünce sisteminde, daha çok din adamlarının söyledikleri kabul ediliyordu.

Öte yandan gazetecilere, sanatçılara, toplumun önde gelen gelen kanaat önderlerine baskı vardı, özgür düşünceden bahsedilemezdi.

Skolastik düşünce nedir

KİLİSE TEK EGEMEN GÜÇTÜ

Kilisenin tek egemen güç olduğu Orta Çağda, skolastik düşünce, özgür ve akılcı bilime tamamen kapalıydı.

İnsanların okuryazarlığının olmaması ve Papa'nın her dediğine boyun eğmeleri, dogmalara körü körüne inanılan Avrupa'nın karanlık çağıydı.

Skolastik düşünce nedir

KORKUNUN ADI: AYDINLANMA

Toplum, din adamlarının tahakkümü altında yaşamaktaydı. Aydınlanmanın; insanlarda, kiliseye olan güveni azaltacağı gerçeğinin farkında olan din adamları, toplumun okuyup, aydınlanmasını istemiyordu.

EMİRLERE KARŞI GELMENİN CEZASI

Papa, insanlara cenneti bile vaadediyordu. Aydınlanma hareketi, kilise için son anlamına geliyordu. Kilisenin emirlerine karşı gelmek ise ağır cezalar içeriyordu. Ölüm dahil...

Skolastik düşünce nedir

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir