taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.712
Euro
7.3489
Altın
1677
Borsa
96341.23
Gram Altın
362.013
Bitcoin
46585.56

Sömestr sonrası ailelere öneriler

Uzman Psikolog Işıl Yıldız sömestr sonrası ailelerin işini kolaylaştıracak ipuçlarını anlattı.


Whatsapp ile paylaş

Sömestr sonrası ailelere öneriler

Sömestr sonrası ailelere öneriler

Birçok öğrenci için sömestr tatili dinlenme, rahatlama ve ödül zamanıdır. Sömestr tatilinden sonra bazı çocuklar için okula gitmek zor olabilir. Okula dönüş vakti geldiğinde çocuklar; Gergin ya da endişeli, tekrar arkadaşlarını göreceği için heyecanlı, tatil bittiği için üzgün, öğretmen, anne-baba ve arkadaşların beklentilerinden dolayı baskı altında, stresten dolayı hasta, ders yükü ve okul çalışmaları ile ilgili endişeli olabilirler.

Her yaştan çocuğun okula geri dönüşle ilgili farklı deneyimleri vardır ve anne babaların çocuklarının okula dönüş konusunda nasıl hissettiğini ve bununla nasıl baş ettiğini fark etmesi gerekir. Tatil sonrası evden okula geçişi kolaylaştıracak birkaç ipucu:

İŞTE İPUÇLARI

Keyifli bir başlangıç ​​yapmak için sizin yapabileceğiniz bir şey olup olmadığını sorun, yardımcı olmak istediğinizi belirtin.

Tatilin bitiminden birkaç gün önce çocuğunuzu okula gidiş saatine yakın bir saatte kaldırın.

Bu sayede çocuklar daha erken yatağa gidecektir ve ilk hafta sabah erken uyanmaları daha kolay olacaktır. Tatil sonrasında çocukların uyku düzenin eski haline dönmesi bir hafta kadar sürebilir.

TATİLLERDE OKUL HAKKINDA KONUŞUN

Tatil süresinde çok sık olmamak kaydıyla çocuğunuzla okul hakkında konuşun.

Hangi arkadaşlarını görmeyi istediğini ve hangi dersleri özlediğini sorabilirsiniz.

Okul başladıktan sonra o da istekliyse gününün nasıl geçtiğiyle ilgili konuşun.

Sağlıklı yemekler hazırlayın. Tatil süresince değişen yeme içme alışkanlıklarını daha dengeli ve sağlıklı hale getirin. Aç çocuklar öğrenmeye konsantre olamaz, bu yüzden iyi beslenme çocuğunuzun okul performansında önemli bir rol oynar.

Eğer çocuğunuza okulda yemesi için beslenme hazırlıyorsanız okulun ilk haftası onun da fikrini alarak farklı yiyecekler hazırlayabilirsiniz.

VEDALAŞMAYI KISA TUTMALISINIZ

Çocuğunuzla vedalaşmayı kısa tutun. Özellikle birinci sınıf öğrencileri için uzun süre yanında durmanız ağlamasına ya da sizden zor ayrılmasına sebep olabilir.

Ona her konuda yardım ederek ya da onu sürekli yönlendirerek özgüveninin gelişmesine engel olunmamalıdır. Karşılaştığı problemleri kendisinin halletmesi konusunda desteklemek en uygun yoldur.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir