taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7389
Euro
7.3269
Altın
1661.07
Borsa
94151
Gram Altın
360.301
Bitcoin
48400.81

Sosyal medyadan Başbakan'a hakaret suçu mahkemeye taşındı

İzmir’de Gezi eylemleri sırasında sosyal paylaşım sitesi üzerinden insanları suça teşvik etmek ve Başbakana yönelik hakaret suçundan 29 kişi hakkında dava açıldı.


Whatsapp ile paylaş

Sosyal medyadan Başbakan'a hakaret suçu mahkemeye taşındı

Sosyal medyadan Başbakan'a hakaret suçu mahkemeye taşındı

İzmir’de Gezi eylemleri sırasında, ’Twitter’ üzerinden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ve insanları suça teşvik etmekle suçlanan 29 kişi ilk kez bugün hakim karşısına çıktı.

SANIKLAR DURUŞMAYA GELMEDİ

İzmir 1.Sulh Ceza Mahkemesi’nin salonu küçük olduğu için duruşma, İzmir 8.Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonunda yapıldı. Duruşmaya, 29 sanıktan 20’si avukatları ile birlikte katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tek mağdur olarak gösterildiği davada tutuksuz yargılanan 20 sanık, hakaret ve insanları suça teşvik ettikleri yolundaki iddiaları kabul etmediler. Duruşmadan sonra açıklama yapan sanık avukatları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın şikayetçi olmadığını ancak, adının mağdur sıfatına yazıldığını ve davada hukuksuzlukların yer aldığını söyledi. Dava, duruşmaya gelmeyen 9 sanığın dinlenmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

TWİTTER ÜZERİNDEN HALKI SUÇA TEŞVİK ETMEK

İstanbul’da başlayan Gezi Parkı protestoları sırasında, Alsancak Gündoğdu Meydanı ve Basmane Meydanı’nda binlerce kişi toplanarak protesto gösterilerine katılmış, sonra da olaylar çıkarmıştı. Yaşanan olaylar üzerine harakete geçen örgütlü suçlar soruşturma bürosunda görevli savcı, tweet yazışmalarını incelemeye aldı. Savcı, Gezi Parkı protestoları sırasında attıkları tweetlerle, insanları kanunlara uymamaya tahrik ettikleri ve Başbakan'a yönelik hakaret yazıları nedeniyle, 39 kişi hakkında yakalama kararı çıkardı. Kaçakcılık ve Organize Suçularla Mücadele ekipleri, 39 kişiyi gözaltına aldıktan sonra, tüm sanıkların ifadesini aldı. 7 ay süren soruşturma sonunda savcı, twitter üzerinden insanları suça teşvik etmek ve başbakana yönelik hakaret suçundan 29 kişi hakkında dava açtı. İddianamede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan davanın tek mağduru olarak gösterildi.

İDDİALARI KABUL ETMEDİLER

İzmir 1.Sulh Ceza Mahkemesi’nde açılan dava, duruşma salonunun küçük olması nedeniyle, İzmir 8.Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Yapılan ilk duruşmaya 29 sanıktan 20’si katıldı. Tek tek savunma yapan tutuksuz sanıklar, Başbakan'a hakaret ve insanları suça teşvik ettikleri yolundaki iddiaları kabul etmedi. Duruşma sonrası adliyenin C kapısında basın açıklaması yapan sanık avukatları, davanın hukuksuzluklar içerdiğini, 3 sanığın Başbakan'a hakaret ettiği yolundaki iddiaların gerçeği yansıtmadığını söylediler. Sanık avukatları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın şikayetçi olmadığını, mağdur sıfatıyla ifadesinin alınmadığını, davada mağdur olarak gösterilmesini şaşkınlıkla karşıladıklarını belirtti. Duruşma, gelmeyen 9 sanığın dinlenmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir