taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8244
6.5559
1275.11
95952.77
238.883

Sosyolog Şerif Mardin hayatını kaybetti

Türkiye'nin önemli sosyologu ve siyaset bilimcisi Prof. Dr. Şerif Mardin tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

06.09.2017 - 20:32..
Whatsapp ile paylaş

En son Şehir Üniversitesi'nde öğrencilerine ders veren Mardin, yurt içinde ve yurt dışında birçok başarılıyı çalışmaya imza atması ile tanınıyor.

VEFATI MAİL İLE DUYURULDU

İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Mardin'in vefatı üniversite tarafından bu mail ile duyuruldu.

Sosyolog Şerif Mardin hayatını kaybetti

Üniversite görevlilerine atılan mailde şu ifadeler kullanıldı;

"Değerli ŞEHİR'liler, Üniversitemiz İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi, değerli sosyolog ve siyaset bilimci, alanındaki çalışmalarıyla uluslararası literatüre çok önemli katkılarda bulunan Prof. Dr. Şerif Mardin hocamız vefat etmiştir. Merhûm hocamızın cenazesi 7 Eylül 2017, Perşembe günü Yeniköy Camii'nde, öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazından sonra defnedilecektir. Prof. Dr. Şerif Mardin hocamıza Allah'tan rahmet, yakınlarına, ŞEHİR ailesine ve milletimize başsağlığı dileriz."

ŞERİF MARDİN KİMDİR?

Şerif Mardin, 1927 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Orta öğrenimine Galatasaray Lisesi'nde başladı ancak daha sonra ABD'de tamamladı. Stanford Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü mezuniyetinin ardından lisansüstü eğitimini Johns Hopkins Üniversitesi'nde aldı.

Doktorasını Stanford Üniversitesi'nde Hoover Institute'de "The young Ottoman movement: a study in the evolution of Turkish political thought in the nineteenth century" başlıklı tezle hazırlayan Mardin, tezinin genişletilmiş halini 1962 yılında Princeton University Press'ten "The Genesis of The Young Ottoman Thought" adıyla bastırdı.

Sosyolog Şerif Mardin hayatını kaybetti

1964 yılında çıkan diğer eseri "Jön Türklerin Siyasi Fikirleri" ile çalışmalarını taçlandırdı. İki çalışmasıyla birlikte sonraki çalışma alanını tayin etti ve Türk Modernleşmesi problematiğini genişletecek ayrıntılı makale çalışmaları yaptı. 1954-1966 yılları arasında dönemin önemli dergisi olan Forum'da yazarlık yaptı.

13 yıl boyunca Ankara Üniversitesi'nde hocalık yapan Şerif Mardin, ardından 1973'te Boğaziçi Üniversitesi'nde İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nin kurucu Dekanlığını ve Sosyoloji Bölümü Başkanlığı yaptı.

Ardından yaklaşık 13 yıl boyunca Washington'daki American University'de İslam Araştırmaları Merkezi Başkanlığı görevini üstlendi. Türkiye'nin en önemli sosyologlarından ve siyaset bilimcilerinden olan Prof. Dr. Şerif Mardin, 6 Eylül 2017 tarihinde hayatını kaybetti.

ŞERİF MARDİN'İN KİTAPLARI

Din ve İdeoloji

İdeoloji

Bediüzzaman Said Nursi Olayı/Modern Türkiye'de Din ve Toplumsal Değişim

Jön Türklerin Siyasi Fikirleri 1895-1908

Siyasal ve Sosyal Bilimler

Türk Modernleşmesi

Türkiye'de Din ve Siyaset

Türkiye'de Toplum ve Siyaset

Yeni Osmanlı Düşüncesinin Doğuşu

Religion, Society and Modernity in Turkey", Syracuse University Press'ten

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir