taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3338
6.09125
1221.4505
93616.45
209.498

Falcon 9 roketinde espresso makinesi

"Falcon 9" roketi, Cape Canaveral üssünden başarıyla fırlatıldı. Roketin taşıdığı Dragon kapsülünde espresso makinesi de bulunuyor.

AA | 15.04.2015 - 11:04..
Falcon 9 roketinde espresso makinesi

spacex

Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) malzeme taşıyan "Falcon 9" roketi, Florida'daki Cape Canaveral üssünden başarıyla fırlatıldı.

UZAYA GÖNDERİLEN İLK ESPRESSO MAKİNESİ

Roketin taşıdığı Dragon kapsülünün, cuma günü altı astronotun görev yaptığı UUİ'ye varması bekleniyor. 21 Mayıs'a kadar UUİ'de kalması planlanan kapsülde bin 800 kilogram teknik malzeme, yiyecek ve uzaya gönderilen ilk espresso makinesi bulunuyor.

UUİ'de görevli İtalyan astronot Samantha Cristoforetti, Twitter'dan gönderdiği mesajında "Dragon'un üç gün sonra kapımıza gelecek olması inanılmaz bir şey" ifadesini kullandı.

Falcon 9 roketinde espresso makinesi

ÖZEL ESPRESSO MAKİNESİ ÜRETİLMİŞTİ

Kasım ayından bu yana UUİ'de bulunan ve Amerikalıların filtre kahvesinden şikayet eden Cristoforetti için özel bir espresso makinesi üretilmişti. Falcon 9'un dün fırlatılması öngörülmüştü. Ancak roketin fırlatılışı, kötü hava koşulları nedeniyle bir gün ertelenmişti.

BAŞARILI OLAMADI

Bu arada Dragon kapsülü ayrıldıktan sonra okyanustaki platforma iniş yapmayı deneyen Falcon 9 roketi, yine başarılı olamadı. Daha önce yapılan iki deneme de başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Falcon 9 roketinde espresso makinesi

OKYANUSA FAZLA SERT İNDİ

SpaceX Başkanı Elon Musk, yaptığı açıklamada roketin okyanusa fazla sert indiğini belirtti. Şirket, haziran ayında UUİ'ye yeniden malzeme gönderecek. Falcon 9'un inişi konusunda da yeniden deneme yapılacak. SpaceX, roketleri ıskartaya çıkarmaktansa yeniden kullanmak istiyor.

ŞİMDİYE KADAR 7 SEFER DÜZENLENDİ

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay mekiklerinin 2011'de emekliye ayrılmasının ardından UUİ'ye ikmal için SpaceX Şirketi ile anlaşmıştı. SpaceX, şimdiye kadar UUİ'ye 7 sefer düzenledi.

Falcon 9 roketinde espresso makinesi

Falcon 9 roketinde espresso makinesi

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)