taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.34815
6.0923
1245.93
90051.1
214.316

Stajyerlik süresi de emeklilik süresine eklenecek

Stajyerlik sürelerinin de emeklilik hesabında sayılması için çalışma başlatıldı. Bu süreler borçlanılarak erken emekli olunabilecek.

01.10.2014 - 09:55..
Whatsapp ile paylaş

staj

Hayata geçen torba yasayla gelen erken emeklilik müjdelerine bir yenisi eklendi. Stajyerlikte geçen sürelerin emeklilik hesabında sayılması için çalışma başlatıldı. Bu sürelere borçlanma imkanı verilecek. Çalışanlara, stajyerlik dönemini borçlanma imkanıyla erken emeklilik yolu açılacak.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK

Mevcut sistemde, stajyer iken alınan girişler emeklilik hesabında giriş olarak sayılmıyor. Çünkü; stajyerken sadece kısa vadeli sigorta primleri, yani iş kazası, meslek hastalığı, analık primleri yatıyor. Emeklilikte geçerli olan uzun vadeli sigorta primleri olan yaşlılık, malüllük primleri ise stajyerken yatmıyor. Dolayısıyla stajyer olarak geçen süreler emeklilik hesabında dikkate alınmıyor.

ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu konuya el attı. Stajyerlik döneminin emeklilik hesabında sayılması için çalışma başlatıldı. Bakan Faruk Çelik de, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, bu konunun gündemlerinde olduğunu söyledi.

BORÇLANMA HAKKI OLACAK

Buna göre; stajyerlikte geçen süreler için borçlanma hakkı verilmesi gündemde. Bu düzenleme hayata geçerse, çalışanlar stajyerlik dönemini borçlanarak erken emekli olabilecek. Sigorta girişi daha erken olacağı için emeklilik yaşı da geriye çekilecek.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir