taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6462
Euro
7.2861
Altın
1597.62
Borsa
88788.52
Gram Altın
341.497
Bitcoin
41954.69

Süleyman Şah Türbesi'nin inşaatı başladı

Süleyman Şah Türbesi için Suriye'nin Eşme köyünde belirlenen yeni yerde inşaat çalışmaları başladı

DHA |
Whatsapp ile paylaş

Süleyman Şah Türbesi'nin inşaatı başladı

Türbenin yeni yeri Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinin sınır bölgesindeki Eşme köyünün tam karşısında yer alıyor. Türkiye tarafından gözle görülebilecek bir mesafede, Suriye topraklarının 200 metre kadar içinde.

Süleyman Şah Türbesi'nin inşaatı başladı

İNŞAAT BAŞLADI

Askerlerin operasyon gecesi Türk bayrağı diktiği bölgede yer alaması planlanan yeni türbe ve karakolun inşaatına başlandı. İki iş makinesi alanda çalıştığı esnada askerler de çevrede güvenlik önlemi aldı. Eşmeler Köyü'ne gitmek isteyen gazeteci ve sivillere ise 'askeri yasak bölge' gerekçesiyle izin verilmedi.

Süleyman Şah Türbesi'nin inşaatı başladı

İKİ KEZ TAŞINMIŞTI

Türbe bundan önce iki defa, 1939 ve 1975 yıllarında taşınmıştı. 'Türk Mezarı' olarak bilinen türbe 1975’e kadar sınıra 100 kilometre uzaklıktaki Caber Kalesi’nin eteklerinde yer alıyordu. Birinci yer değişikliği 1939 yılında kale içinde gerçekleştirilmişti. Tamirinin imkânsız hale gelmesi ve güvenlik zaaflarının oluşması sonucu türbe, kale içinde kurulan karakolun yanında eski özelliklerine uygun olarak inşa edilmiş ve yeni yerine nakledilmişti. 1975 yılındaki ikinci nakilde ise türbe, Caber Kalesi’nden uzak bir noktaya, Karakozak bölgesine taşınmıştı. Nakil, 1968’de Suriye tarafından yapımına başlanan Tabka Barajı’nın Caber Kalesi’ni tamamen sular altında bırakması riskine karşı gerçekleştirilmişti. Nakil kararı 1973’te alınmış; türbe, Caber Kalesinden 63 kilometre kuzeyde, sınırın ise 37 km güneyindeki yeni yerine nakledilmişti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir