taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.4738
6.1521
1203.465
91445.28
211.801

Sultanların Camii Ayasofya

İstanbul'un fethinin sembolü Ayasofya, Osmanlı İmparatorluğu'nun Cami- Kebiri oldu.

25.10.2016 - 17:39..

Şehri ziyaret eden Prof. Dr. Said Öztürk ve Hasan Mert Kaya, Skylife Dergisi'ne bir gezi yazısı hazırlayarak Ayasofya'yı anlattı. İstanbul’u almak, yüzyıllar boyu birçok devlet adamının hayalini süslediği gibi Müslümanlar için de önemli bir gaye olmuştur.

Sultanların Camii Ayasofya

FATİH SULTAN MEHMET İKİ REKAT NAMAZ KILDI

Hz. Muhammed (sav)’in “İstanbul bir gün fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden asker ne güzel askerdir.” hadisi bu gayeyi canlı tutmuştur.

Bu müjdeye mazhar olan Fatih Sultan Mehmet'in, Ayasofya’ya girince şükür secdesine kapandığı, iki rekat namaz kıldığı ve ilk ezanın da bu sırada okunduğu rivayet edilmiştir.

Sultanların Camii Ayasofya

FETHİN SEMBOLÜ

Fetihten sonra ilk Cuma’yı da Ayasofya’da kılmış ve Ayasofya fethin sembolü olarak camiye dönüştürülmüştür. Fetihten sonra Ayasofya’yı imar için vakıf tesis eden Fatih, çeşitli kaynaklardan elde edilen yıllık 14.000 altın geliri Ayasofya vakfına tahsis etmiştir.

Ayasofya ile alakalı Fatih’in esas olarak iki vakfiyesi bulunmaktadır: İlk vakfiyenin 66 metre uzunluğunda ceylan derisine yazılı nüshası, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Kuyud-ı Kadime Arşivi’ndedir. Diğer Arapça vakfiye ise Türk-İslam Eserleri Müzesi'ndedir.

Sultanların Camii Ayasofya

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)