taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8163
6.6293
1415.04
95182.49
264.59

Sümela Manastırı 1 hafta rötarlı açılacak

Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi’nde bulunan Sümela Manastırı, 25 Mayıs'ta ziyaretçilerin hizmetine sunulacak.

İHA | 10.05.2019 - 09:40..
Whatsapp ile paylaş
Sümela Manastırı 1 hafta rötarlı açılacak

Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi’nde bulunan ve restorasyon çalışmaları nedeniyle 3,5 yılı aşkın süredir ziyarete kapalı olan Sümela Manastırı, açıklanan tarihten 1 hafta rötarlı ziyarete açılacak.

Daha önce 18 Mayıs 2019’da ziyarete açılacağı açıklanan manastırda, elverişsiz hava şartları nedeniyle çalışmalar aksayınca ziyarete açılış tarihi, 25 Mayıs 2019 tarihine ertelendi.

Sümela Manastırı 1 hafta rötarlı açılacak

300 METRELİK YÜRÜYÜŞ YOLU DÜZENLENDİ

Ziyaretçilerin can güvenliğini sağlamak için yaklaşık 4 bin ton kaya temizliğinin yapıldığı manastırda, 300 metrelik yürüyüş yolu da düzenlendi. Manastırda tarihi su kemerleri, gişe binası ve manastıra çıkan merdivenler restore edilerek kullanılır hale getirildi.

Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, "Bakanlığımızca sürdürülen restorasyon çalışmaları birinci etapla ilgili olarak, şu an sona gelmiş bulunmaktayız. Daha önce 18 Mayıs 2019 diye ifade etmiş olduğumuz ziyarete açılış tarihi ile ilgili olarak şuanda sizlerinde gördüğü gibi elverişsiz hava şartları nedeniyle kısa süreliğine erteme oldu. Dolayısıyla inşallah 25 Mayıs tarihinde Sümela Manastırı'mızı ziyarete açmak için çalışmalarımız hızlıca sürüyor ve tamamlamak üzereyiz. Şu anda gecikmenin nedeni elverişsiz hava şartları dolayısıyla çalışmaların aksaması. Bu şartların hızlı bir şekilde iyileşmesi ve havaların düzelmesi ile Sümela Manastırı’nı 25 Mayıs 2019 tarihinde halkımızın hizmetine açmış olacağız." dedi.

Sümela Manastırı 1 hafta rötarlı açılacak

44 AYDIR RESTORASYON ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

44 ay önce restorasyon çalışmalarına başlanan Sümela Manastırı’nda, bugüne kadar manastır ve ziyaretçiler için tehlike oluşturan kayalar, 20 kişilik endüstriyel dağcı ekibi tarafından tek tek 200 metrelik yamaçtan aşağıya düşürülerek sarp yamaçlar temizlenirken, çalışmanın en zor bölümünü taş düşürme işlemi oluşturdu. Manastırın üst kısmındaki büyük kaya parçaları kafesler içine alınarak kayalar kırılırken, kırılan kaya parçaları asansör sistemi ile aşağıya taşındı.

Tarihi yapılarda bu tarz bir restorasyon çalışmasının dünyada tek olduğu belirtilirken, Sümela Manastırı’nın yamaç güvenliği çalışmaları ile ilgili olarak Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ile “Sümela Manastırı’nda Düşme Tehlikesi Arz Eden Bloklara İlişkin Jeolojik, Jeofizik ve Jeoteknik Yöntemlerle Araştırılması” konulu Ar-Ge çalışması yapıldı. Bu çalışma sonrasında restorasyonun en zor bölümünü oluşturan manastırın girişinde bulunan bin 600 tonluk kaya parçasının parçalanıp parçalanmamasıyla ilgili Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Jeofizik ve Jeoloji Bölümü akademisyenleri tarafından kayanın bulunduğu yerde sabitlenmesine karar verildi.

Sümela Manastırı 1 hafta rötarlı açılacak

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir