taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5712
Euro
7.252
Altın
1614.06
Borsa
88059.46
Gram Altın
341.611
Bitcoin
42026.82
fuzulev

Suriye tasarısı bugün oylanacak

Tasarı, Suriye'ye insani yardım ulaştırılması için Birleşmiş Milletler'e sunuldu.


Whatsapp ile paylaş

Suriye tasarısı bugün oylanacak

Suriye tasarısı bugün oylanacak

Suriye'ye insani yardım ulaştırılması için Avustralya, Ürdün ve Lüksemburg tarafından sunulan BMGK insani yardım karar tasarısı bugün TSİ 18.00'de oylanacak.

RUSYA VE ÇİN VETO YETKİSİNİ KULLANACAK MI 

Tasarıda Suriye'nin tüm noktalarına insani yardım ulaştırılmasına izin verilmesi, kentlerdeki kuşatmanın kaldırılması, rejim tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarının sonlandırılması, okul ve hastanelerin asker ve silahtan arındırılması isteniyor. Tasarı BMGK üyelerine ilk dağıtıldığında olumsuz görüş bildiren Rusya ile Çin'in tasarıya destek verip vermeyeceği ya da veto yetkisini kullanıp kullanmayacaklarına ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

DAHA ÖNCE ÜÇ KARAR TASARISI VETO EDİLMİŞTİ

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun konuya ilişkin geçtiğimiz gün gazetecilere yaptığı açıklamada, Cenevre'deki son görüşmelerde önemli bir gelişme sağlanamaması nedeniyle büyük hayal kırıklığı yaşadığını belirterek, uluslararası topluma Suriye'ye acil insani yardım ulaştırma çağrısı yapmıştı. Rusya ve Çin daha önce BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan benzer üç karar tasarısını veto etmişti.

15 ÜYE ÜLKEDEN 9'UNUN OLUMLU OY KULLANMASI GEREKİYOR

Tasarının kabul edilmesi için BMGK'nın beş daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere'nin veto yetkisini kullanmaması ve 15 üye ülkeden 9'unun olumlu oy kullanması gerekiyor. BMGK'da geçen yıl ekim ayında Suriye'ye insani yardıma izin verilmesi için kabul edilen Başkanlık Bildirgesi'nin bir çok maddesi hayata geçirilememişti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir