taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8384
6.5536
1271.41
95952.77
238.792

Suriye'de savaşın yeni odağı Deyrizor

Suriye'de yaklaşık 7 yıldır süren iç savaş, DEAŞ kontrolündeki Deyrizor'da düğümlendi, DEAŞ doğuya kaçmaya devam ediyor.

AA | 04.09.2017 - 12:04..
Whatsapp ile paylaş

Suriye'nin Irak sınırında, DEAŞ kontrolündeki Deyrizor ili, iç savaşta söz sahibi aktörlerin yeni ilgi odağı haline geldi. Rusya ve İran destekli rejim güçleri, il merkezindeki kuşatmayı delmeye yaklaşırken kent, "PKK/PYD devleti" planı açısından ABD için de önem taşıyor.

DEAŞ DOĞUYA KAÇIYOR

Astana süreciyle ülkenin diğer cephelerindeki çatışmalar büyük ölçüde dururken, Suriye'deki mücadele ülkenin doğusuna Irak sınırına kayıyor. Bu noktada Irak sınırındaki Deyrizor'un, son dönemde ABD, Rusya, İran, rejim, terör örgütleri PKK/PYD ve DEAŞ açısından önemi artıyor.

Suriye hükümet kuvvetlerinin terör milisi IŞİD ile mücadelede ilerleme kaydettiği bildiriliyor. Bölge valisi Muhammed İbrahim Samra askeri birliklerin 48 saat içinde Deyrizor kentine ulaşacağını söyledi. Vali kente 18 kilometre mesafeye kadar yaklaşıldığını belirtti.

Suriye'de savaşın yeni odağı Deyrizor

DEYRİZOR'DA SIKIŞTIRILDILAR

Son birkaç ayda, ABD öncülüğündeki koalisyon ve müttefiki terör örgütü PKK/PYD'nin, DEAŞ'ın kalesi Rakka'ya yoğun saldırıları, örgüt militanlarının Rakka'nın güneydoğusundaki Deyrizor'a kaymasına neden oldu.

Geçen hafta, Hizbullah ile yapılan anlaşma sonucu da Suriye-Lübnan sınırındaki DEAŞ'liler, bu ile geçtiler. Anlaşmanın ardndan Lübnan ordusu, sınıra yığınaklar oluşturmuş, mühimmat ve askeri araç sevkiyatı gerçekleştirmişti.

Suriye'de savaşın yeni odağı Deyrizor

DEAŞ GÜÇ KAYBEDİYOR, KUŞATMA KIRILIYOR

Rus hava şemsiyesinde ilerleyen rejim güçleri, Humus'un batısındaki Tedmur (Palmira) ilçesini mart ayında geri alarak Humus çölünden DEAŞ'lıların toplandığı Deyrizor'a doğru ilerledi.

Bölgedeki DEAŞ oluşumları operasyonlar ile kaçışını sürdürürken, hedef DEAŞ'ı doğuya püskürtüp, ırak sınırında sıkıştırarak yok etmek olması bekeniyor.

Suriye'de savaşın yeni odağı Deyrizor

ULUSLARARASI DEYRİZOR REKABETİ

DEAŞ'ın mağlubiyeti yaklaştıkça Deyrizor üzerindeki rekabet arttı. ABD, müttefiki PKK/PYD, İran ve rejim, ilde söz sahibi olmak için bazı hamleler yapıyor.

Deyrizor, Rusya-İran-rejim ile ABD-PKK/PYD kampları arasında kilit nokta haline geldi. ABD, PKK/PYD'yi Suriye politikasının merkezine koyarak kantonel idari özerk yapılarla federal Suriye hazırlığı yapıyor.

Suriye'de savaşın yeni odağı Deyrizor

Bu çerçevede Deyrizor, hem Irak ile ticareti sağlayacak konumu hem doğal kaynakları itibarıyla ABD öncülüğünde gelişen "PKK/PYD devleti" için hayati önem taşıyor.

Suriye'de savaşın yeni odağı Deyrizor

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir