taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7386
6.3564
1471.25
106846.18
271.592
47243.03

Suudi Arabistan Katar'ın kara bağlantısını kesiyor

Suudi Arabistan’ın Katar’la olan sınırına kanal açma projesinde kullanılacak olan ekskavatör Süveyş Kanalı'ndan geçiş yaptı. Katar kara sınırın bir kanalla kesilmesinden sonra bir ada haline dönüşecek

İHA | 01.09.2018 - 18:39..
Whatsapp ile paylaş
Suudi Arabistan Katar'ın kara bağlantısını kesiyor

Katar’ın Suudi Arabistan’la kara bağlantısını koparacak kanalı açmak için tasarlanan 65 metre yüksekliğindeki dünyanın en büyük ekskavatör Atletti Livin Ctr Süveyş Kanalı'ndan geçiş yaptı.

KATAR'I İZOLE ETMEK İÇİN ALINMIŞ BİR KARAR

Katar, Suudi Arabistan’ın başını çektiği aralarında Mısır’ın da bulunduğu bazı körfez ülkeleri tarafından ablukaya alınmış ve her türlü ilişkiler kesilmişti.

Suudi Arabistan’ın Katar’ı tamamen izole etmek için böyle bir karar aldığı kaydedildi.

Suudi Arabistan Katar'ın kara bağlantısını kesiyor


200 METRE GENİŞLİĞİNDE

Suudi Arabistan’ın, 60 kilometre boyunda 200 metre genişliğinde ve 20 metre derinlikte açacağı tünel için oluşturulan Kanal Katırım Konsorsiyumda 9 firmanın yer alacağı kaydedildi.

Suudi Arabistan’ın kraliyet danışmanı Saud al-Qahtani projenin, Suudi Krallığı tarafından aylarca önce planlandığını söyledi. Al Qahtani, "Bölgedeki coğrafyayı değiştirecek olan Doğu Salwa Ada Kanal Projesinin uygulanmasının detaylarını sabırsızlıkla bekliyor.

KRALİYET YÖNETİMİNDEN AÇIKLAMA GELMEDİ

Dünyada, bu büyük ülkenin haricinde coğrafyayı değiştirecek kimse yoktur. Bugün, bir yarımada devletini tarihteki en büyük coğrafi değişimle ada haline getirecek olan projenin detayları ortaya çıkacak." dedi.

Konuyla ilgili Suudi Arabistan Kraliyet yönetimi tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.

Katar’da yayımlanan El-Watan gazetesi, geçen Nisan ayında Salwqa projesinin komşu ülkelerin Katar’a saldırabileceğinin işareti olduğunu yazdı.

Qahtani, projenin Körfez ülkeleri arasında deniz ulaşımını ve dolayısıyla turizme destek vereceğini belirtti. Qahtanı, gerekli onayın alınmasından sonra kanalın bir yıl içinde işler hale geleceğini belirtti.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir