taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7922
6.4721
1490.58
98415.34
277.611
46449.17

Suudi Veliaht Prensin yakın çevresinde değişiklik sinyali

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi nedeniyle başlayan krizi, kontrol altına almak için ağırlığını koyduğu belirtildi.

AA | 14.12.2018 - 13:15..
Whatsapp ile paylaş

Financial Times gazetesinde yer alan yazıda; Kral Selman'ın, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili oldukça 'öfkeli' olduğu vurgulanırken, Kral'ın, aynı zamanda oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın yakın çevresinde, değişikliğe gidilmesini istediği yer aldı.

VELİAHT PRENS TEMİZE ÇIKMAK İSTİYOR

Veliaht Prens'in yakın çevresinde oldukça önemli bir isim olan, eski danışmanı Suud el-Katani'nin gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından, görevinden alındığına dikkat çekilen yazıda; bu krizle ilgili bir şeyler yapıldığını göstermek ve Veliaht Prens'in temize çıkartılması için yakın çevresindeki diğer isimlere ne olacağıyla ilgili soru işaretleri bulunduğuna işaret edildi.

Prens Muhammed bin Selman'ın en yakın ve en etkili danışmanlarından olduğu belirtilen Katani'nin görevine son verilmesinin ardından, medya ve siyasi görevlerde bulunan bazı kişilerle ilgili değişikliklerin olmasının beklendiği belirtildi.

Suudi Veliaht Prensin yakın çevresinde değişiklik sinyali

MEDYA İŞLERİ MERKEZİ KAPATILABİLİR

Yazıda, eskiden Katani tarafından yürütülen Medya İşleri Merkezi'nin kapatılma ihtimalinin yüksek olduğu dile getirildi.

Prens Selman'ın yakın çevresinde yer alan önemli diğer bir ismin de Katani'nin yakın arkadaşı ve aynı zamanda danışman Turki el Şeyh olduğu aktarılan yazıda; Katani ve el-Şeyh'in aktivist, blogcu, din adamı ve iş adamlarını hedef alan kampanyaları birlikte yürüttükleri ifade edildi.

Danışmanlardan 2. grupta yer alan isimler arasında, ekonomik konulara bakan Devlet Bakanı Muhammed el Şeyh, özel sektörü bırakarak danışman olan eski bankacı Ahmet el-Katip, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF) Direktörü Yasir el-Rumayyan'ın bulunduğu belirtildi.

Suudi Veliaht Prensin yakın çevresinde değişiklik sinyali

TEMKİNLİ YAKLAŞIM VAR

Danışmanlardan oluşan 3. grupta ise teknokratlar Enerji Bakanı Halit el-Falih, Maliye Bakanı Muhammed el-Cadan ve Dışişleri Bakanı Adel el-Cubeyr'in bulunduğuna işaret edildi. Yazıda, bu kişilerin oldukça nüfuzlu isimler olmaları sebebiyle, temkinli yaklaşıldığına dikkat çekildi.

Kral Selman'ın geçen ay İletişim ve Bilgi Merkezi kurduğu aktarılan yazıda, bu merkezin Suud Krallığının imajını etkileyecek konuların takibini yapacağı, bunları analiz edeceği ve önerilerde bulunacağı kaydedildi.

Öte yandan, dün, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Corker tarafından sunulan ve gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinden, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı sorumlu tutan ortak karar tasarısı, ABD Senatosu'nda kabul edilmişti.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir