taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7715
6.3693
1456.16
103118.48
270.249
50408.62

Tablet bilgisayarın atası Yenikapı'dan çıktı

Yenikapı'daki Marmaray kazısı sırasında ortaya çıkan eserler, İstanbul'un tarihi mirasını 8 bin 500 yıl öncesine götürdü.

05.05.2014 - 15:14..
Whatsapp ile paylaş

Tablet bilgisayarın atası Yenikapı'dan çıktı

İstanbul Üniversitesi (İÜ) tarafından yürütülen projede, replikası yapılarak yüzdürülmesi düşünülen batık gemiden çıkan ahşap defter, günümüzde tablet bilgisayarın atası kabul ediliyor. Aynı zamanda Bizans İmparatorluğunun hayvan kültürüne ilişkin çok çarpıcı bilgilere ulaşan uzmanlar, at etinden yaban eşeğine kadar pek çok hayvanın etinin tüketildiği bilgisine de kazılar sonrası ulaştı. İ.Ü tarafından yürütülen ve kazılar sonrası ortaya çıkan kalıntılar, Türkiye'deki uzmanlar kadar bütün dünyada ses getirdi. Kalıntıların organik ürünler olarak günümüze ulaşması bilim camiasında büyük yankı uyandırdı.

Tablet bilgisayarın atası Yenikapı'dan çıktı

GEMİ KIRIM'DA TİCARET YAPIYORMUŞ

Üniversite tarafından AB fonu desteğiyle hazırlanan proje, Yenikapı 12 isimli batığın yeniden yüzdürülmesini amaçlıyor. Batık, 2015 yılı ortalarında yeniden yüzer hale getirilecek. Replika için hazırlıklar sürerken, bölgedeki kazıları yapan ekipten Doç. Dr. Ufuk Kocabaş kalıntılara ilişkin çarpıcı bilgiler verdi. Bizans'ta Teheodasius Limanı olarak bilinen şimdiki Yenikapı bölgesinde organik ürünlere ulaşıldığını, bunun kara kazılarına oranla nadir karşılaşılan bir durum olduğunu söyledi. Bulunan bir batığın yüzde 60 oranında korunmuş olarak günümüze ulaştığını anlatan Kocabaş, "Bu batık bizim için doktora tezi anlamında incelenen ilk eser oldu. Artık yapının eksik olan bölümlerinin inşası için gereken bilgilere sahip bulunuyoruz. M.S 9. yüzyıla ait olduğu düşünülen geminin Kırım'daki Kersonesos Kentinden ticaret yaptığı ve ürünleri buradan İstanbul'a taşıdığı düşünülüyor. Gemi içinden özel bir bölüm dikkatimizi çekti. Bu bölümden kaptan ya da mürettebata ait olduğu düşünülen çok ilginç eşyalara ulaşıldı." dedi.

Tablet bilgisayarın atası Yenikapı'dan çıktı

TABLET BİLGİSAYARIN ATASI GEMİDEN ÇIKTI

Kocabaş, "Batıklardan birinde bizim 'dipdik' dediğimiz, yani not defteri gibi, bugünün belki notebooku gibi bir şey çıktı. Ahşaptan ve defter gibi açılabiliyor. Birkaç sayfası var ve bunlara balmumu sürülerek üzerine notlar almak mümkün. Tablet bilgisayar gibi düşünün. Ayrıca sürgülü olan bölümünü çektiğiniz zaman da küçük ağırlıklar, kuyumcuların hassas terazi olarak kullandığı taşlar var. Küçücük bir terazi var. Ben buna 'Yenikapı'nın mucizesi' diyorum. Yenikapı kazıları her yönüyle bir fenomen. Çıkan 37 batık gemisiyle ve bulunan organik malzemeleriyle. Çünkü organik malzemeleri diğer kazılarda bulmanız pek mümkün olmaz. Bence Yenikapı kazılarının en önemli özelliği organik malzemelerdir." şeklinde konuştu. Kocabaş, Marmaray Sirkeci İstasyonu kazısı sırasında deniz seviyesinden 28 metre aşağıda bile arkeolojik kalıntılara ulaşıldığını belirterek, "Bu inanılmaz bir şey. Orada bir kaymanın olduğu anlamına geliyor. Rıhtımın normal su seviyesinden biraz daha altta olduğunu söylediler. İhtimal deprem sonucu denize doğru kayma olduğunu gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Tablet bilgisayarın atası Yenikapı'dan çıktı

EN BÜYÜK AT KOLEKSİYONU TAMAMLANDI

Yenikapı'daki kazılarda hayvan kalıntılarını inceleyen ekibin başında bulunan İ.Ü'den Prof. Dr. Vedat Onar da, Bizans'a ait bugüne kadar ulaşılan en büyük at koleksiyonunu tamamladıklarını belirtti. Fil, kesilmiş ayı ve hatta son olarak bizon kalıntısına ulaşıldığını anlatan Onar, DNA testi ile bunun kanıtlanması durumunda bulgunun kendileri için önemli olacağının da altını çizdi.

"SANKİ BİZANS'IN HAYVANAT BAHÇESİNE GİRDİK"

Prof. Dr. Onar, hayvan zenginliğinin kendilerini şaşırttığını belirterek, "Sanki Bizans'ın hayvanat bahçesine kazı yapılmış bu sonuçlar elde edilmiş gibi. Lykos Deresi boyunca alüvyonların taşıdığı bulgular da bu alana taşınmış. Sanki Bizans'ın hayvanat bahçesine kazı yapılmış bu sonuçlar elde edilmiş gibi." diye konuştu.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir